fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPolska rajem dla ukraińskich przedsiębiorców

Polska rajem dla ukraińskich przedsiębiorców

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie obywatele tego kraju założyli w Polsce tysiące firm.

Między styczniem a wrześniem ubiegłego roku zarejestrowano w Polsce 10,2 tys. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli aż 54 proc. z wszystkich nowych firm tego typu. Ponadto działalność rozpoczęło 3,6 tys. spółek z ukraińskim kapitałem, które stanowią 41 proc. wszystkich podobnych zagranicznych organizacji powstałych w tym czasie. Dane na ten temat zostały zawarte w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. „Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.”.

Ukraińcy wybierają Polskę jako miejsce prowadzenia swojej działalności nie tylko ze względu na geograficzną bliskość, ale też naszą gościnność i przychylność wobec nich, a także podobieństwo kulturowe.

Polskie władze wspierają te tendencje proponując ukraińskim start-upom możliwość otrzymania finansowania z programu Poland Prize.

– W ramach programu Poland Prize, poza wsparciem finansowym wynoszącym do 300 tysięcy złotych, możemy zaoferować zagranicznym start-upom opiekę doświadczonego partnera biznesowego. Opiekun ten od najwcześniejszego etapu pomaga młodym przedsiębiorcom przejść przez wszystkie ścieżki rozwoju – od wdrożenia do komercjalizacji. Grant pokrywa 100 proc. wydatków projektowych. W ostatniej edycji wpłynęło blisko 3,7 tysiąca zgłoszeń, w wyniku czego powstały 193 nowe start-upy, w tym aż 76 z Ukrainy. Obecny nabór wniosków upływa z dniem 31 stycznia 2023 r. – mówi Dariusz Budrowski, prezes koordynującej projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

parp.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA