fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaBiznesPolska rajem dla ukraińskich przedsiębiorców

Polska rajem dla ukraińskich przedsiębiorców

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie obywatele tego kraju założyli w Polsce tysiące firm.

Między styczniem a wrześniem ubiegłego roku zarejestrowano w Polsce 10,2 tys. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli aż 54 proc. z wszystkich nowych firm tego typu. Ponadto działalność rozpoczęło 3,6 tys. spółek z ukraińskim kapitałem, które stanowią 41 proc. wszystkich podobnych zagranicznych organizacji powstałych w tym czasie. Dane na ten temat zostały zawarte w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. „Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.”.

Ukraińcy wybierają Polskę jako miejsce prowadzenia swojej działalności nie tylko ze względu na geograficzną bliskość, ale też naszą gościnność i przychylność wobec nich, a także podobieństwo kulturowe.

Polskie władze wspierają te tendencje proponując ukraińskim start-upom możliwość otrzymania finansowania z programu Poland Prize.

– W ramach programu Poland Prize, poza wsparciem finansowym wynoszącym do 300 tysięcy złotych, możemy zaoferować zagranicznym start-upom opiekę doświadczonego partnera biznesowego. Opiekun ten od najwcześniejszego etapu pomaga młodym przedsiębiorcom przejść przez wszystkie ścieżki rozwoju – od wdrożenia do komercjalizacji. Grant pokrywa 100 proc. wydatków projektowych. W ostatniej edycji wpłynęło blisko 3,7 tysiąca zgłoszeń, w wyniku czego powstały 193 nowe start-upy, w tym aż 76 z Ukrainy. Obecny nabór wniosków upływa z dniem 31 stycznia 2023 r. – mówi Dariusz Budrowski, prezes koordynującej projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

parp.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA