fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaŚwiatPolska z największym na świecie wzrostem eksportu do Niemiec

Polska z największym na świecie wzrostem eksportu do Niemiec

Polska notuje największy wzrost eksportu do Niemiec wśród wszystkich krajów. Od początku roku nasz eksport na niemiecki rynek był czwarty na świecie i drugi w Europie. Wiele wskazuje na to, że zastępujemy Chiny, z których Niemcy sprowadzają dużo mniej towarów niż rok temu.

Licząc od początku roku polski eksport do Niemiec roku rósł najszybciej, wyprzedzając we wzroście amerykański — wynika z danych niemieckiego urzędu statystycznego Destatis. Od stycznia do lipca wyniósł 48,2 mld euro, czyli o 4,8 mld euro więcej rok do roku. Na drugim miejscu we wzroście eksportu do Niemiec były wspomniane USA (+4,2 mld euro rdr – do 55 mld euro eksportu od stycznia do lipca).

USA wyprzedziły Chiny

Obroty handlowe Niemiec z Polską (eksport plus import) wyniosły w lipcu 13,5 mld euro i były o 104 mln euro niższe niż rok temu – podał Destatis. Takie liczby oznaczają, że zajmujemy piątą pozycję największego partnera handlowego największej gospodarki Europy i nasze wzajemne obroty stanowią 5,7 proc. obrotów Niemiec z całym światem. Dla nas Niemcy są najważniejszym rynkiem – w pierwszej połowie roku skierowaliśmy tam 28 proc. eksportu, a sprowadziliśmy stamtąd 19,9 proc. importu.

Na pierwsze miejsce wśród partnerów Niemiec wskoczyły Stany Zjednoczone, zwiększając obroty o 984 mln euro rok do roku do 21,1 mld euro. Na drugie spadły Chiny, redukując w lipcu obroty o niemal 3 mld euro rok do roku do 20,7 mld euro. Z Europy przed nami w kontaktach handlowych z Niemcami są tylko dwa kraje, czyli: Holandia i Francja.

www.businessinsider.com.pl, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA