Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński powiedział, że reformy zawarte w Polskim Ładzie mogą dać „impuls proinflacyjny”.

Wśród zmian podatkowych w Polskim Ładzie można wymienić wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, wprowadzenie drugiego progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł czy zmianę dotyczącą składek zdrowotnych, które będą płacone liniowo od dochodu (bez możliwości odliczania od podatku). Wprowadzona zostanie też tzw. ulga dla klasy średniej, z której będą mogły skorzystać osoby – zatrudnione na etacie lub przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych – o dochodach od 68,4 tys. zł do 133,6 tys. zł.

Pojawi się również ulga dla pracujących emerytów, którzy w razie osiągnięcia wieku emerytalnego i dalszego zatrudnienia bez pobierania emerytury, otrzymają dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tys. zł, co oznacza, że nie będą płacić podatku od dochodów nieprzekraczających 115 tys. zł.

– Może tak się stać, że Polski Ład będzie miał impuls proinflacyjny. Patrząc publicystycznie, tego się spodziewamy. Te decyzje podatkowe mają jakoś dać miażdżącej większości polskich rodzin dodatkowe środki – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Źródło: ISBnews

Poprzedni artykułW przededniu końca świata
Następny artykułAmerykanie wykończą Huawei?