fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaKrajPolskie firmy dobrze myślą o pracownikach z Ukrainy

Polskie firmy dobrze myślą o pracownikach z Ukrainy

Zdecydowana większość polskich pracodawców ma dobrą lub neutralną opinię o pracownikach z Ukrainy – wynika z badania przeprowadzonego przez Personnel Service.

Dobre nastawienie do pracowników z Ukrainy ma co trzecia firma, neutralne – 37 proc., a tylko 12 proc. przyznaje się do negatywnego wobec nich stosunku. Zdecydowanie najlepiej o Ukraińcach myślą przedstawiciele największych firm.

„Jeżeli skorelujemy te dane z deklaracjami dotyczącymi zatrudnienia pracowników ze Wschodu przed wojną okaże się, że im większe doświadczenie w pracy z Ukraińcami, tym lepsze nastawienie” – podano w informacji prasowej.

Polscy pracodawcy najbardziej cenią Ukraińców za pracowitość (54 proc.), szybką adaptację (39 proc.) oraz sprawną naukę języka polskiego (32 proc.). Poza tym ok. 20 proc. pracodawców chwali sobie u pracowników z Ukrainy ich skromność, a 18 proc. ich doświadczenie. Lojalność docenia z kolei 15 proc. firm, 14 proc. wiedzę, a 12 proc. tworzenie dobrej atmosfery. Zaledwie 7 proc. respondentów nie mogło wskazać żadnej cechy, za którą ceni pracowników z Ukrainy.

– Sentyment do zatrudnienia Ukraińców to konsekwencja wielu lat ciężkiej pracy, którą kadra ze Wschodu udowadniała, że potrafi dobrze pracować w Polsce. Dlatego teraz nie dziwi to, że chętni uchodźcy tak łatwo znajdują u nas pracę – powiedział Krzysztof Inglot z Personnel Service. – Pamiętam, jak na samym początku wybuchu wojny apelowaliśmy o oferowanie miejsc pracy kobietom i odzew był niesamowity. Teraz widać to w statystykach i wysokim wskaźniku zatrudnienia. Natomiast w firmach, z którymi pracujemy proporcje zatrudnienia kobiet i mężczyzn wyglądają teraz tak, że na 6 kobiet pracuje 4 mężczyzn, a wcześniej ok. 55 proc. stanowili mężczyźni, a 45 proc. kobiety – podsumował Krzysztof Inglot.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA