fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatPopulacja Chin spadła w zeszłym roku o 850 tysięcy

Populacja Chin spadła w zeszłym roku o 850 tysięcy

Populacja Chin zmniejszyła się po raz pierwszy od 60 lat, a krajowy wskaźnik urodzeń osiągnął rekordowo niski poziom – 6,77 urodzeń na 1000 osób – poinformowało chińskie biuro statystyczne. Populacja Chin, licząca na koniec 2022 r. ok. 1,41 miliarda, spadła od roku 2021 o ok. 850 tys.

Wskaźnik urodzeń w Chinach spada od lat, co zmusza władze kraju do prób spowolnienia tego trendu. Siedem lat po zniesieniu polityki jednego dziecka chińska demografia wkroczyła w coś, co jeden z urzędników określił jako „erę ujemnego wzrostu populacji”.

Dla porównania Polska odnotowała w 2021 r. 8,7 urodzeń na 1000 mieszkańców, Stany Zjednoczone 11,06, a Wielka Brytania –10,08. Wskaźnik urodzeń w tym samym roku w Indiach, które najprawdopodobniej wyprzedziły już Chiny pod względem liczby mieszkańców i są najbardziej zaludnionym krajem świata, wyniósł 16,42.

W zeszłym roku po raz pierwszy od wielu dekad liczba zgonów w Chinach przewyższyła liczbę urodzeń. Kraj odnotował najwyższy wskaźnik śmiertelności od 1976 r. – 7,37 zgonów na 1000 osób, w porównaniu z 7,18 w ubiegłym roku.

Wcześniejsze dane rządowe zwiastowały kryzys demograficzny, który w dłuższej perspektywie zmniejszy podaż chińskiej siły roboczej i zwiększy obciążenie opieki zdrowotnej i innych kosztów zabezpieczenia społecznego.

Wyniki ogłoszonego w 2021 r. spisu powszechnego przeprowadzanego raz na dekadę wykazały, że populacja Chin rośnie w najwolniejszym tempie od dziesięcioleci. Populacje kurczą się i starzeją relatywnie szybko również w innych krajach Azji Wschodniej, takich jak Japonia i Korea Południowa.

Zdaniem ekspertów ten trend w Chinach będzie się utrzymywał, a być może nawet pogłębi po pandemii COVID-19.

Chińskie władze uznają kryzys demograficzny za jedno z największych wyzwań dla kraju. W ostatnich latach chiński rząd oferuje liczne ulgi podatkowe, dopłaty i lepszą opiekę zdrowotną dla matek, aby odwrócić lub przynajmniej spowolnić spadający wskaźnik urodzeń (w niektórych prowincjach realizowane są programy na wzór polskiego 500 plus). Ale ta polityka nie doprowadziła do trwałego wzrostu liczby urodzeń.
Niektórzy eksperci twierdzą, że dzieje się tak dlatego, że polityce zachęcającej do rodzenia dzieci nie towarzyszyły działania na rzecz zmniejszenia ciężaru opieki nad dziećmi, takie jak większa pomoc dla pracujących matek lub ograniczenie kosztów edukacji.

Z kryzysem demograficznym wiążą się także ogromne wydatki kraju na robotyzację i rozwój technologiczny, które mają być odpowiedzią na problemy rynku pracy i starzenia się społeczeństwa.

BBC,KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA