fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPopulacja Chin spadła w zeszłym roku o 850 tysięcy

Populacja Chin spadła w zeszłym roku o 850 tysięcy

Populacja Chin zmniejszyła się po raz pierwszy od 60 lat, a krajowy wskaźnik urodzeń osiągnął rekordowo niski poziom – 6,77 urodzeń na 1000 osób – poinformowało chińskie biuro statystyczne. Populacja Chin, licząca na koniec 2022 r. ok. 1,41 miliarda, spadła od roku 2021 o ok. 850 tys.

Wskaźnik urodzeń w Chinach spada od lat, co zmusza władze kraju do prób spowolnienia tego trendu. Siedem lat po zniesieniu polityki jednego dziecka chińska demografia wkroczyła w coś, co jeden z urzędników określił jako „erę ujemnego wzrostu populacji”.

Dla porównania Polska odnotowała w 2021 r. 8,7 urodzeń na 1000 mieszkańców, Stany Zjednoczone 11,06, a Wielka Brytania –10,08. Wskaźnik urodzeń w tym samym roku w Indiach, które najprawdopodobniej wyprzedziły już Chiny pod względem liczby mieszkańców i są najbardziej zaludnionym krajem świata, wyniósł 16,42.

W zeszłym roku po raz pierwszy od wielu dekad liczba zgonów w Chinach przewyższyła liczbę urodzeń. Kraj odnotował najwyższy wskaźnik śmiertelności od 1976 r. – 7,37 zgonów na 1000 osób, w porównaniu z 7,18 w ubiegłym roku.

Wcześniejsze dane rządowe zwiastowały kryzys demograficzny, który w dłuższej perspektywie zmniejszy podaż chińskiej siły roboczej i zwiększy obciążenie opieki zdrowotnej i innych kosztów zabezpieczenia społecznego.

Wyniki ogłoszonego w 2021 r. spisu powszechnego przeprowadzanego raz na dekadę wykazały, że populacja Chin rośnie w najwolniejszym tempie od dziesięcioleci. Populacje kurczą się i starzeją relatywnie szybko również w innych krajach Azji Wschodniej, takich jak Japonia i Korea Południowa.

Zdaniem ekspertów ten trend w Chinach będzie się utrzymywał, a być może nawet pogłębi po pandemii COVID-19.

Chińskie władze uznają kryzys demograficzny za jedno z największych wyzwań dla kraju. W ostatnich latach chiński rząd oferuje liczne ulgi podatkowe, dopłaty i lepszą opiekę zdrowotną dla matek, aby odwrócić lub przynajmniej spowolnić spadający wskaźnik urodzeń (w niektórych prowincjach realizowane są programy na wzór polskiego 500 plus). Ale ta polityka nie doprowadziła do trwałego wzrostu liczby urodzeń.
Niektórzy eksperci twierdzą, że dzieje się tak dlatego, że polityce zachęcającej do rodzenia dzieci nie towarzyszyły działania na rzecz zmniejszenia ciężaru opieki nad dziećmi, takie jak większa pomoc dla pracujących matek lub ograniczenie kosztów edukacji.

Z kryzysem demograficznym wiążą się także ogromne wydatki kraju na robotyzację i rozwój technologiczny, które mają być odpowiedzią na problemy rynku pracy i starzenia się społeczeństwa.

BBC,KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA