Jak wynika z wyliczeń analityków Polskiego Funduszu Rozwoju, które podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, średnio zarabiający Polak, który zapisał się do Pracowniczych Planów Kapitałowych w grudniu 2019 r., do PPK wpłacił do tej pory 1590 zł, a na swoim koncie ma 3462 zł, czyli ponad 117 proc. więcej, niż wpłacił.

pracownicze plany kapitałowe - grafika wpisu

Polski Fundusz Rozwoju podsumował ponad półtora roku działania pracowniczych planów kapitałowych: wartość ich aktywów to 3,44 mld zł. Z tego 1,78 mld zł to efekty wpłat pracowników, a reszta to składki od pracodawców i dopłaty z budżetu.

Jeśli wziąć pod uwagę zwrot z inwestycji z samej składki pracownika, to przy założonej wartości wyniósł 83,17 zł, co oznacza stopę zwrotu na poziomie 5,23 proc. – to więcej niż np. na lokatach bankowych w obecnej dobie niskich stóp. Jednak główną przewagą PPK są dopłaty ze strony pracodawców i budżetu. Ten przykładowy oszczędzający (pobiera przeciętne wynagrodzenie) w tym samym czasie zarobił 1673 zł z tytułu wpłat składki na PPK od pracodawcy oraz 533 zł dzięki wpłatom z budżetu. Daje to 1872 zł więcej, niż sam wpłacił.

Ta symulacja ma potwierdzenie w strukturze aktywów PPK. Obecna ich wartość to 3,44 mld zł – o 9 proc. więcej, niż zostało wpłacone. W strukturze aktywów 52 proc. (1,78 mld zł) to składka pracownika, 39 proc. (1,35 mld zł) składka pracodawcy, a 9 proc. (0,3 mld zł) to wpłaty ze strony budżetu.

– Wyniki pokazują, że ktoś, kto ma taką możliwość, a nie przystępuje do PPK, działa na własną szkodę – mówi wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

Uczestnicy PPK mogą liczyć na dwie dopłaty od państwa. W momencie przystąpienia do systemu PPK otrzymują 250 zł wpłaty powitalnej, a systematycznie oszczędzający mogą otrzymać dopłatę roczną w kwocie 240 zł. Podstawowa składka pracownika to 2 proc. od wynagrodzenia, a pracodawcy 1,5 proc. Obie strony mogą zadeklarować wyższe wpłaty.

W tej chwili trwa ostatnia część naboru do PPK, dotyczy sfery budżetowej i najmniejszych firm. – Potencjalnie PPK może zasilić ok. 6 mln pracowników, 2,5 mln pracujących w sferze publicznej oraz 3,5 mln w najmniejszych firmach – podkreśla Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

aktywa w pracowniczych planach kapitałowych po 2 latach

dopłaty z budżetu państwa do pracowniczych planów kapitałowych - roczne i powitalne

więcej na https://www.gazetaprawna.pl

Poprzedni artykułRzecznik MŚP przeciw podwyższeniu kary grzywny
Następny artykułWiosną ma ożywić się w Polsce rynek pracy