fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPrezes PGNiG o cenach gazu po liberalizacji rynku gazowego

Prezes PGNiG o cenach gazu po liberalizacji rynku gazowego

Nikt odpowiedzialnie nie powie, jakie będą ceny gazu za trzy lata - mówił prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski w Polskim Radiu 24. Zaznaczył, iż pewne jest jedynie, że będą to ceny rynkowe.

Prezes PGNiG SA Paweł Majewski pytany, czy na mocy zapisów strategii polityki energetycznej Polski, która przewiduje liberalizację rynku gazowego dla odbiorców indywidualnych, w 2024 r. będą podwyżki cen gazu, wyjaśnił, że konieczność zniesienia taryf wynika w dużej mierze z prawa UE.

„To, że od stycznia 2024 r. zniesiony zostanie obowiązek taryfikacji gazu dla gospodarstw domowych, to wynik orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2015 r.” – powiedział.

Zastrzegł, że „nikt odpowiedzialnie nie poda dzisiaj, jakie będą ceny za trzy lata”. „Jedno jest pewne, będą to ceny rynkowe” – dodał.

Majewski zwrócił uwagę, że polski rynek gazu jest ściśle powiązanymi z rynkami państw zachodnich, „w tym zwłaszcza widać silną korelację ceny w rynkiem niemieckim”. Dodał, że różnice w cenie wynikają z dodatkowych kosztów transportu tego paliwa.

W ocenie szefa PGNiG „nie ma takiej możliwości, żeby na konkurencyjnym rynku jakaś firma mogła narzucić odbiorcom zawyżone ceny”. Przyznał, że PGNiG ma pozycję dominującą, ale nie jest monopolistą. – Koncesję na obrót gazem, według danych prezesa URE, w tej chwili ma 180 firm – powiedział. Przyznał, że większość z nich nie sprzedaje odbiorcom indywidualnym. – Natomiast trzeba pamiętać, że zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki co roku kilkadziesiąt tysięcy osób zmienia dostawcę gazu – stwierdził. Dodał, że świadczy to o tym, że rynek jest konkurencyjny.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA