Nikt odpowiedzialnie nie powie, jakie będą ceny gazu za trzy lata – mówił prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski w Polskim Radiu 24. Zaznaczył, iż pewne jest jedynie, że będą to ceny rynkowe.

paweł majewski prezes pngig - o cenach gazu w 2024 - grafika wpisu
Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

Prezes PGNiG SA Paweł Majewski pytany, czy na mocy zapisów strategii polityki energetycznej Polski, która przewiduje liberalizację rynku gazowego dla odbiorców indywidualnych, w 2024 r. będą podwyżki cen gazu, wyjaśnił, że konieczność zniesienia taryf wynika w dużej mierze z prawa UE.

„To, że od stycznia 2024 r. zniesiony zostanie obowiązek taryfikacji gazu dla gospodarstw domowych, to wynik orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2015 r.” – powiedział.

Zastrzegł, że „nikt odpowiedzialnie nie poda dzisiaj, jakie będą ceny za trzy lata”. „Jedno jest pewne, będą to ceny rynkowe” – dodał.

Majewski zwrócił uwagę, że polski rynek gazu jest ściśle powiązanymi z rynkami państw zachodnich, „w tym zwłaszcza widać silną korelację ceny w rynkiem niemieckim”. Dodał, że różnice w cenie wynikają z dodatkowych kosztów transportu tego paliwa.

W ocenie szefa PGNiG „nie ma takiej możliwości, żeby na konkurencyjnym rynku jakaś firma mogła narzucić odbiorcom zawyżone ceny”. Przyznał, że PGNiG ma pozycję dominującą, ale nie jest monopolistą. – Koncesję na obrót gazem, według danych prezesa URE, w tej chwili ma 180 firm – powiedział. Przyznał, że większość z nich nie sprzedaje odbiorcom indywidualnym. – Natomiast trzeba pamiętać, że zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki co roku kilkadziesiąt tysięcy osób zmienia dostawcę gazu – stwierdził. Dodał, że świadczy to o tym, że rynek jest konkurencyjny.

PAP

Poprzedni artykułORLEN jednym z największych graczy na rynku energetyki wiatrowej
Następny artykułStulecie podpisania traktatu ryskiego – czy odzyskamy 46 ton złota?