fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaKrajPrezydent Duda planuje odwiedzić Chiny

Prezydent Duda planuje odwiedzić Chiny

Prezydent Andrzej Duda planuje w czerwcu wizytę w Chinach – ustaliło Polskie Radio. Termin ten pojawia się w oficjalnych rozmowach Warszawy z Pekinem. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się w Monachium ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.

Według Polskiego Radia przygotowywana jest duża, kilkudniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Państwie Środka, a  towarzyszyć mu mają członkowie rządu. Agenda wizyty ma być „szeroka”.

– Mamy nadzieję, że prezydent może odwiedzić Chiny, zgodnie z zaproszeniem, które otrzymał. Rozumiem, że czerwiec byłby możliwą datą – powiedział Radosław Sikorski w nagraniu zamieszczonym przez chiński państwowy kanał CCTV.

To nie byłaby pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w Państwie Środka. Ostatni raz polski prezydent był w Pekinie w 2022 roku, gdzie przy okazji inauguracji zimowych igrzysk olimpijskich spotkał się z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Wcześniej prezydent był w Chinach pod koniec 2015 roku, a pół roku później Polskę odwiedził chiński przywódca. Wówczas prezydent Duda i przewodniczący Xi podpisali oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami.

W tym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową. O tym, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały i nawiązały relacje z ChRL przypomniał szef MSZ Radosław Sikorski podczas sobotniego spotkania z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi. Obaj politycy rozmawiali na przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Sikorski o współpracy z Chinami

Jak przekazał polski MSZ, podczas spotkania szefów polskiej i chińskiej dyplomacji „omawiano wzajemne relacje, perspektywę zakończenia wojny na Ukrainie oraz wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach”. W rozmowie wziął udział również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Informację o spotkaniu podała również chińska telewizja państwowa, ale w przeciwieństwie do polskiej, była ona szersza. Według Chińczyków polski minister miał podkreślać, że Polska nigdy nie podważała polityki jednych Chin i deklarować, iż jest gotowa poszerzyć współpracę.

Według chińskiego MSZ Sikorski powiedział, że oczekuje, że „Chiny będą wspierać głos i reprezentację Europy Środkowo-Wschodniej w stosunkach międzynarodowych”, a Polska „jest gotowa wzmocnić wymianę na wysokim szczeblu z Chinami”.

Z kolei szef chińskiej dyplomacji miał podkreślać, że Polska jest celem dla kolejowego połączenia Chin z Europą i że Chiny chcą ożywić projekt Nowego Jedwabnego Szlaku.

Minister Sikorski spotkał się w Monachium także w ministrem spraw zagranicznych Indii Subrahmanyamem Jaishankarem, z którym rozmawiał o konflikcie na Ukrainie, a także o wzajemnych relacjach.

Polskie Radio, MSZ, Xinhua, Rmf.fm
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA