fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaFinansePrognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Komisja Europejska opublikowała dziś wiosenne prognozy gospodarcze. Najnowsze projekcje Brukseli są lepsze niż ostatnie przewidywania publikowane w lutym 2023 r.

Optymistyczne prognozy o PKB i inflacji w Polsce

Opublikowane przez KE prognozy gospodarcze mówią, że w roku obecnym wzrost PKB Polski wyniesie 0,7 proc., czyli o 0,3 pkt proc. więcej niż w projekcji z lutego. Z kolei na 2024 r. Bruksela prognozuje, że polski PKB będzie rósł w tempie 2,7 proc., zamiast pierwotnie prognozowanych 2,5 proc.

W 2023 r. w Polsce o 2 proc. mają wzrosnąć inwestycje, a w 2024 r. wzrost ten ma być jeszcze silniejszy i wynieść 3,1 proc. Dla porównania, w 2022 r. wzrost inwestycji w Polsce wynosił 5 proc. Dynamika inwestycji w naszym kraju ma być napędzana przez publiczne inwestycje zbrojeniowe i samorządowe.

Jeśli chodzi o inflację, to według KE w 2023 r. średnioroczna stopa wyniesie 11,7 proc. Na wyraźny spadek według Brukseli możemy liczyć dopiero w roku przyszłym, kiedy inflacja w Polsce obniży się w Polsce do około 6 proc.

Bezrobocie stabilne, dług publiczny w górę

Komisja Europejska prognozuje, że stopa bezrobocia będzie w naszym kraju na stabilnym poziomie, bo niedobór pracowników sprawia, że polskie firmy niechętnie decydują się na zwolnienia. W efekcie w 2023 r. bezrobocie w Polsce wzrośnie do 3,3 proc., aby w 2024 r. spaść do 3,2 proc. KE przewiduje też realny wzrost płac w naszym kraju, który w tym i przyszłym roku ma wynieść odpowiednio 12,7 proc. i 8,3 proc. powyżej prognozowanej inflacji.

W przypadku deficytu nominalnego instytucji rządowych i samorządowych to według KE w 2023 r. wzrośnie on do 5 proc., a w 2024 r. spadnie do 3,7 proc. Wzrost będzie wywołany działaniami osłonowymi rządu przeciwko wzrostowi cen energii, a spadek ich wygaszaniem. Z uwagi na większe wydatki militarne prognozowany jest wzrost długu publicznego z 50,5 proc. w 2023 r. do 53 proc. w przyszłym roku.

Źródło: Ministerstwo Finansów
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Bez żadnych ograniczeń przy cesji faktoringowej

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. antyzatorowa) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ma jednak zasadniczy mankament. Umożliwia cesję wierzytelności jedynie w momencie braku terminowej zapłaty przez dużą firmę.
3 MIN CZYTANIA

Inflacja spada. Poniżej 10 proc. szybciej niż się spodziewano?

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji, które wskazują na kontynuację trendu spadkowego w ujęciu rok do roku. Prognozy są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA