fbpx
wtorek, 7 maja, 2024
Strona głównaFinansePrognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Komisja Europejska opublikowała dziś wiosenne prognozy gospodarcze. Najnowsze projekcje Brukseli są lepsze niż ostatnie przewidywania publikowane w lutym 2023 r.

Optymistyczne prognozy o PKB i inflacji w Polsce

Opublikowane przez KE prognozy gospodarcze mówią, że w roku obecnym wzrost PKB Polski wyniesie 0,7 proc., czyli o 0,3 pkt proc. więcej niż w projekcji z lutego. Z kolei na 2024 r. Bruksela prognozuje, że polski PKB będzie rósł w tempie 2,7 proc., zamiast pierwotnie prognozowanych 2,5 proc.

W 2023 r. w Polsce o 2 proc. mają wzrosnąć inwestycje, a w 2024 r. wzrost ten ma być jeszcze silniejszy i wynieść 3,1 proc. Dla porównania, w 2022 r. wzrost inwestycji w Polsce wynosił 5 proc. Dynamika inwestycji w naszym kraju ma być napędzana przez publiczne inwestycje zbrojeniowe i samorządowe.

Jeśli chodzi o inflację, to według KE w 2023 r. średnioroczna stopa wyniesie 11,7 proc. Na wyraźny spadek według Brukseli możemy liczyć dopiero w roku przyszłym, kiedy inflacja w Polsce obniży się w Polsce do około 6 proc.

Bezrobocie stabilne, dług publiczny w górę

Komisja Europejska prognozuje, że stopa bezrobocia będzie w naszym kraju na stabilnym poziomie, bo niedobór pracowników sprawia, że polskie firmy niechętnie decydują się na zwolnienia. W efekcie w 2023 r. bezrobocie w Polsce wzrośnie do 3,3 proc., aby w 2024 r. spaść do 3,2 proc. KE przewiduje też realny wzrost płac w naszym kraju, który w tym i przyszłym roku ma wynieść odpowiednio 12,7 proc. i 8,3 proc. powyżej prognozowanej inflacji.

W przypadku deficytu nominalnego instytucji rządowych i samorządowych to według KE w 2023 r. wzrośnie on do 5 proc., a w 2024 r. spadnie do 3,7 proc. Wzrost będzie wywołany działaniami osłonowymi rządu przeciwko wzrostowi cen energii, a spadek ich wygaszaniem. Z uwagi na większe wydatki militarne prognozowany jest wzrost długu publicznego z 50,5 proc. w 2023 r. do 53 proc. w przyszłym roku.

Źródło: Ministerstwo Finansów
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA