fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiPrzedsiębiorcy będą kredytować ZUS. Wielu z nich nadpłaci składkę zdrowotną

Przedsiębiorcy będą kredytować ZUS. Wielu z nich nadpłaci składkę zdrowotną

Przedsiębiorcy nie mają wyboru i wygląda na to, że od nowego roku bez odpowiedniej licencji bankowej lub umowy cywilnej będą przymusowo kredytować ZUS.

Po zmianie przepisów wielu przedsiębiorców nadpłaci składkę zdrowotną. Można ją będzie odzyskać dopiero w następnym roku – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Zgodnie z Polskim Ładem prowadzący działalność mają płacić składkę zdrowotną od dochodu. Ale będą musieli odprowadzić ją też za miesiące, w których nic nie zarobili. – Taki system rozliczenia spowoduje, że wielu przedsiębiorców będzie przez cały rok nadpłacać składkę, kredytując Skarb Państwa. Dotknie to zwłaszcza firm prowadzących działalność sezonową – mówi na łamach „Rz” Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej.

Nadpłaconą składkę będzie można odzyskać dopiero w następnym roku. Pod warunkiem złożenia elektronicznego wniosku do ZUS. – Przedsiębiorcy mają na to czas tylko do końca maja. Jeśli się spóźnią, nadpłata przepadnie – ostrzega Artur Kowalski.

To niejedyna niekorzystna zmiana. Składki zdrowotnej nie da się już odliczyć od PIT. Gazeta przypomina, że wielu przedsiębiorcom dojdzie też nowy uciążliwy obowiązek – składanie comiesięcznych deklaracji do ZUS.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.