Przedsiębiorcy nie mają wyboru i wygląda na to, że od nowego roku bez odpowiedniej licencji bankowej lub umowy cywilnej będą przymusowo kredytować ZUS.

mniejsze składki zus - grafika wpisu
Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Po zmianie przepisów wielu przedsiębiorców nadpłaci składkę zdrowotną. Można ją będzie odzyskać dopiero w następnym roku – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Zgodnie z Polskim Ładem prowadzący działalność mają płacić składkę zdrowotną od dochodu. Ale będą musieli odprowadzić ją też za miesiące, w których nic nie zarobili. – Taki system rozliczenia spowoduje, że wielu przedsiębiorców będzie przez cały rok nadpłacać składkę, kredytując Skarb Państwa. Dotknie to zwłaszcza firm prowadzących działalność sezonową – mówi na łamach „Rz” Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej.

Nadpłaconą składkę będzie można odzyskać dopiero w następnym roku. Pod warunkiem złożenia elektronicznego wniosku do ZUS. – Przedsiębiorcy mają na to czas tylko do końca maja. Jeśli się spóźnią, nadpłata przepadnie – ostrzega Artur Kowalski.

To niejedyna niekorzystna zmiana. Składki zdrowotnej nie da się już odliczyć od PIT. Gazeta przypomina, że wielu przedsiębiorcom dojdzie też nowy uciążliwy obowiązek – składanie comiesięcznych deklaracji do ZUS.

Poprzedni artykuł„Solidarność” zapowiada protesty
Następny artykułNiemcy wracają do węgla