fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatRosja chce wylądować na Księżycu. Srebrny Glob jak Morze Południowochińskie?

Rosja chce wylądować na Księżycu. Srebrny Glob jak Morze Południowochińskie?

Rosja wystrzeliła statek kosmiczny z lądownikiem na Księżyc. To pierwsza taka misja tego kraju od prawie pół wieku. Lądownik Łuna-25 ma osiąść na powierzchni Srebrnego Globu 21 sierpnia. Rosja stara się być pierwszym krajem, który wyląduje na księżycowym biegunie południowym. Uważa się, że są tam pokłady wody.

Jest to pierwsza rosyjska misja księżycowa od 1976 roku, kiedy to Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich rywalizował ze Stanami Zjednoczonymi w wyścigu kosmicznym. Wówczas pojazd Łuna-24 dostarczył na Ziemię próbki gruntu księżycowego.

W ostatnich latach rosyjski program kosmiczny osłabł głównie z powodu skandali korupcyjnych i braku funduszy, a także zerwania kontaktów z partnerami na Zachodzie. Dodatkowo Rosja ma obecnie trudniejszą sytuację, bowiem do grona jej rywali dołączyły Indie i Chiny.

Indie też chcą na Księżyc

Rosyjska misja księżycowa ściga się obecnie z hinduską. Kraj ten w lipcu wysłał swój własny lądownik, który już krąży wokół Księżyca. Indyjski statek kosmiczny Chandrayaan-3 ma dotrzeć na jego powierzchnię 23 sierpnia.

Chiny wysłały ich już na Księżyc kilka, a nawet zdołały – jako pierwsze państwo na świecie – osadzić swój pojazd kosmiczny na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Dostarczyły także na Ziemię próbki pyłu księżycowego.

Księżyc jak Morze Południowochińskie?

Znalezienie wody na Księżycu miałoby kluczowe znaczenie dla budowy stałej bazy na tym naturalnym satelicie Ziemi. W 2018 r. NASA stwierdziła obecność lodu wodnego w zacienionych miejscach w pobliżu księżycowego bieguna południowego, a w 2020 r. nawet w miejscach nasłonecznionych.

Szef NASA Bill Nelson ostrzegł w ostatnich dniach, że południowy biegun Księżyca może stać się „kolejnym Morzem Południowochińskim”. Powiedział, że chińscy astronauci mogliby zająć ten region księżycowy „jak Wyspy Spratly” (sporne wyspy na Morzu Południowochińskim między Chinami a Wietnamem i Filipinami), jeśli USA zostaną pokonane w nowym wyścigu kosmicznym. Oba kraje dążą do ustanowienia stałych baz na południowym biegunie Księżyca, który ma zawierać lód wodny.

Reuter, South China Morning Post, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Indie zyskują inwestycje kosztem Chin

Z raportu firmy analitycznej Rhodium Group wynika, że ​​firmy amerykańskie i europejskie przenoszą inwestycje z Chin na inne rynki rozwijające się, przy czym zdecydowana większość kapitału zagranicznego przenosi się do Indii, a w dalszej kolejności do Meksyku, Wietnamu i Malezji.
2 MIN CZYTANIA

Alternatywa dla chińskiego Jedwabnego Szlaku? Powstaje szlak Indie-Bliski Wschód-Europa

Prezydent USA Joe Biden wraz z przywódcami Indii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosili na szczycie G20 w Indiach uruchomienie nowego szlaku handlowego łączącego Indie z Bliskim Wschodem i Europą za pośrednictwem kolei i portów. Biały Dom stwierdził, że projekt zapoczątkuje „nową erę komunikacji (connectivity)”.
2 MIN CZYTANIA