fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatRosja chce wylądować na Księżycu. Srebrny Glob jak Morze Południowochińskie?

Rosja chce wylądować na Księżycu. Srebrny Glob jak Morze Południowochińskie?

Rosja wystrzeliła statek kosmiczny z lądownikiem na Księżyc. To pierwsza taka misja tego kraju od prawie pół wieku. Lądownik Łuna-25 ma osiąść na powierzchni Srebrnego Globu 21 sierpnia. Rosja stara się być pierwszym krajem, który wyląduje na księżycowym biegunie południowym. Uważa się, że są tam pokłady wody.

Jest to pierwsza rosyjska misja księżycowa od 1976 roku, kiedy to Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich rywalizował ze Stanami Zjednoczonymi w wyścigu kosmicznym. Wówczas pojazd Łuna-24 dostarczył na Ziemię próbki gruntu księżycowego.

W ostatnich latach rosyjski program kosmiczny osłabł głównie z powodu skandali korupcyjnych i braku funduszy, a także zerwania kontaktów z partnerami na Zachodzie. Dodatkowo Rosja ma obecnie trudniejszą sytuację, bowiem do grona jej rywali dołączyły Indie i Chiny.

Indie też chcą na Księżyc

Rosyjska misja księżycowa ściga się obecnie z hinduską. Kraj ten w lipcu wysłał swój własny lądownik, który już krąży wokół Księżyca. Indyjski statek kosmiczny Chandrayaan-3 ma dotrzeć na jego powierzchnię 23 sierpnia.

Chiny wysłały ich już na Księżyc kilka, a nawet zdołały – jako pierwsze państwo na świecie – osadzić swój pojazd kosmiczny na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Dostarczyły także na Ziemię próbki pyłu księżycowego.

Księżyc jak Morze Południowochińskie?

Znalezienie wody na Księżycu miałoby kluczowe znaczenie dla budowy stałej bazy na tym naturalnym satelicie Ziemi. W 2018 r. NASA stwierdziła obecność lodu wodnego w zacienionych miejscach w pobliżu księżycowego bieguna południowego, a w 2020 r. nawet w miejscach nasłonecznionych.

Szef NASA Bill Nelson ostrzegł w ostatnich dniach, że południowy biegun Księżyca może stać się „kolejnym Morzem Południowochińskim”. Powiedział, że chińscy astronauci mogliby zająć ten region księżycowy „jak Wyspy Spratly” (sporne wyspy na Morzu Południowochińskim między Chinami a Wietnamem i Filipinami), jeśli USA zostaną pokonane w nowym wyścigu kosmicznym. Oba kraje dążą do ustanowienia stałych baz na południowym biegunie Księżyca, który ma zawierać lód wodny.

Reuter, South China Morning Post, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA