fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatRosja chce wylądować na Księżycu. Srebrny Glob jak Morze Południowochińskie?

Rosja chce wylądować na Księżycu. Srebrny Glob jak Morze Południowochińskie?

Rosja wystrzeliła statek kosmiczny z lądownikiem na Księżyc. To pierwsza taka misja tego kraju od prawie pół wieku. Lądownik Łuna-25 ma osiąść na powierzchni Srebrnego Globu 21 sierpnia. Rosja stara się być pierwszym krajem, który wyląduje na księżycowym biegunie południowym. Uważa się, że są tam pokłady wody.

Jest to pierwsza rosyjska misja księżycowa od 1976 roku, kiedy to Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich rywalizował ze Stanami Zjednoczonymi w wyścigu kosmicznym. Wówczas pojazd Łuna-24 dostarczył na Ziemię próbki gruntu księżycowego.

W ostatnich latach rosyjski program kosmiczny osłabł głównie z powodu skandali korupcyjnych i braku funduszy, a także zerwania kontaktów z partnerami na Zachodzie. Dodatkowo Rosja ma obecnie trudniejszą sytuację, bowiem do grona jej rywali dołączyły Indie i Chiny.

Indie też chcą na Księżyc

Rosyjska misja księżycowa ściga się obecnie z hinduską. Kraj ten w lipcu wysłał swój własny lądownik, który już krąży wokół Księżyca. Indyjski statek kosmiczny Chandrayaan-3 ma dotrzeć na jego powierzchnię 23 sierpnia.

Chiny wysłały ich już na Księżyc kilka, a nawet zdołały – jako pierwsze państwo na świecie – osadzić swój pojazd kosmiczny na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Dostarczyły także na Ziemię próbki pyłu księżycowego.

Księżyc jak Morze Południowochińskie?

Znalezienie wody na Księżycu miałoby kluczowe znaczenie dla budowy stałej bazy na tym naturalnym satelicie Ziemi. W 2018 r. NASA stwierdziła obecność lodu wodnego w zacienionych miejscach w pobliżu księżycowego bieguna południowego, a w 2020 r. nawet w miejscach nasłonecznionych.

Szef NASA Bill Nelson ostrzegł w ostatnich dniach, że południowy biegun Księżyca może stać się „kolejnym Morzem Południowochińskim”. Powiedział, że chińscy astronauci mogliby zająć ten region księżycowy „jak Wyspy Spratly” (sporne wyspy na Morzu Południowochińskim między Chinami a Wietnamem i Filipinami), jeśli USA zostaną pokonane w nowym wyścigu kosmicznym. Oba kraje dążą do ustanowienia stałych baz na południowym biegunie Księżyca, który ma zawierać lód wodny.

Reuter, South China Morning Post, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA