Ministrowie obrony Rosji i Chin podpisali plan współpracy wojskowej na lata 2021-2025 stanowiący „mapę drogową” bliższych więzi wojskowych. Ich zdaniem mamy do czynienie z „coraz częstszymi lotami amerykańskich bombowców strategicznych w pobliżu granic obu krajów”.

Według rosyjskiego ministerstwa obrony podczas rozmowy video minister Siergiej Szojgu i jego chiński odpowiednik Wei Fenghe „wyrazili wspólne zainteresowanie intensyfikacją strategicznych ćwiczeń wojskowych i wspólnych patroli Rosji i Chin”. „Chiny i Rosja od wielu lat są partnerami strategicznymi” – powiedział Shoigu. „Dzisiaj, w warunkach narastających turbulencji geopolitycznych i rosnącego potencjału konfliktowego w różnych częściach świata, rozwój naszej współpracy jest szczególnie istotny” – podkreślił.

Shoigu wskazał na coraz częstsze loty amerykańskich bombowców strategicznych w pobliżu rosyjskich granic. Według niego tylko w ciągu ostatniego miesiąca było 30 takich misji. Zdaniem rosyjskiego ministra obrony nastąpił wzrost liczby lotów amerykańskich bombowców nad Morzem Ochockim, co stanowi zagrożenie zarówno dla Rosji, jak i Chin. „W takim środowisku koordynacja rosyjsko-chińska staje się czynnikiem stabilizującym sprawy globalne” – podkreślił.
Z kolei chiński minister obrony Wei pochwalił Rosję za skuteczne przeciwdziałanie temu, co określił jako „presję USA i groźby militarne”.

Shoigu i Wei wyrazili zadowolenie z serii manewrów, w których brały udział rosyjskie i chińskie samoloty bojowe oraz okręty wojenne. Kilka dni temu dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS i dwa chińskie bombowce strategiczne H-6K przeleciały wspólnie nad Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim, co skłoniło do reakcji Koreę Południową. W sierpniu Shoigu odwiedził Chiny, aby wziąć udział we wspólnych grach wojennych, w których po raz pierwszy wojska rosyjskie brały udział w ćwiczeniach na terytorium Chin.

Prezydenta Rosji Władimir Putin i przywódcę Chin Xi Jinping łącza silne więzi osobiste i „strategiczne partnerstwo” w kontekście napiętych relacji z Zachodem. Choć Rosja i Chiny w przeszłości odrzucały możliwość zawarcia sojuszu wojskowego, Putin powiedział w zeszłym roku, że takiej perspektywy nie można wykluczyć. Zauważył również, że Rosja dzieli się z Chinami wysoce wrażliwymi technologiami wojskowymi, które znacząco pomogły im wzmocnić zdolności obronne.

Associated Press/KR

Poprzedni artykułPrzedsiębiorcy pod szczepionkowym szantażem?
Następny artykułCo z tą biedą w Polsce?