fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatRosja pogłębia współpracę militarną z Chinami

Rosja pogłębia współpracę militarną z Chinami

Ministrowie obrony Rosji i Chin podpisali plan współpracy wojskowej na lata 2021-2025 stanowiący „mapę drogową” bliższych więzi wojskowych. Ich zdaniem mamy do czynienie z „coraz częstszymi lotami amerykańskich bombowców strategicznych w pobliżu granic obu krajów”.

Według rosyjskiego ministerstwa obrony podczas rozmowy video minister Siergiej Szojgu i jego chiński odpowiednik Wei Fenghe „wyrazili wspólne zainteresowanie intensyfikacją strategicznych ćwiczeń wojskowych i wspólnych patroli Rosji i Chin”. „Chiny i Rosja od wielu lat są partnerami strategicznymi” – powiedział Shoigu. „Dzisiaj, w warunkach narastających turbulencji geopolitycznych i rosnącego potencjału konfliktowego w różnych częściach świata, rozwój naszej współpracy jest szczególnie istotny” – podkreślił.

Shoigu wskazał na coraz częstsze loty amerykańskich bombowców strategicznych w pobliżu rosyjskich granic. Według niego tylko w ciągu ostatniego miesiąca było 30 takich misji. Zdaniem rosyjskiego ministra obrony nastąpił wzrost liczby lotów amerykańskich bombowców nad Morzem Ochockim, co stanowi zagrożenie zarówno dla Rosji, jak i Chin. „W takim środowisku koordynacja rosyjsko-chińska staje się czynnikiem stabilizującym sprawy globalne” – podkreślił.
Z kolei chiński minister obrony Wei pochwalił Rosję za skuteczne przeciwdziałanie temu, co określił jako „presję USA i groźby militarne”.

Shoigu i Wei wyrazili zadowolenie z serii manewrów, w których brały udział rosyjskie i chińskie samoloty bojowe oraz okręty wojenne. Kilka dni temu dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS i dwa chińskie bombowce strategiczne H-6K przeleciały wspólnie nad Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim, co skłoniło do reakcji Koreę Południową. W sierpniu Shoigu odwiedził Chiny, aby wziąć udział we wspólnych grach wojennych, w których po raz pierwszy wojska rosyjskie brały udział w ćwiczeniach na terytorium Chin.

Prezydenta Rosji Władimir Putin i przywódcę Chin Xi Jinping łącza silne więzi osobiste i „strategiczne partnerstwo” w kontekście napiętych relacji z Zachodem. Choć Rosja i Chiny w przeszłości odrzucały możliwość zawarcia sojuszu wojskowego, Putin powiedział w zeszłym roku, że takiej perspektywy nie można wykluczyć. Zauważył również, że Rosja dzieli się z Chinami wysoce wrażliwymi technologiami wojskowymi, które znacząco pomogły im wzmocnić zdolności obronne.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA