fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaBiznesRosyjscy bogacze przenoszą majątek do Dubaju

Rosyjscy bogacze przenoszą majątek do Dubaju

Dubaj stał się rajem dla bogatych Rosjan uciekających przed zachodnimi sankcjami. Jak informuje BBC, rosyjscy miliarderzy i przedsiębiorcy przybywają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w niespotykanej dotąd liczbie. Według raportu, zakupy nieruchomości w Dubaju przez Rosjan wzrosły o 67 proc. w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku.

ZEA nie nałożyły sankcji na Rosję ani nie skrytykowały inwazji na Ukrainę. Kraj zapewnia również wizy niepodlegającym sankcjom Rosjanom, podczas gdy wiele krajów zachodnich je ogranicza. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy z Rosji wyjechały setki tysięcy ludzi – choć dokładne dane nie są dostępne.

Firma Virtuzone, która pomaga firmom rozpocząć działalność w Dubaju, odnotowała ogromny wzrost rosyjskich klientów. „Otrzymujemy pięć razy więcej zapytań od Rosjan od początku wojny” – powiedział BBC dyrektor generalny firmu George Hojeige. Martwią się nadchodzącym kryzysem gospodarczym. Dlatego przenoszą się tutaj, aby zabezpieczyć swoje bogactwo – dodał.

Napływ obywateli Rosji zwiększył popyt na luksusowe wille i apartamenty w całym mieście. Agenci nieruchomości zgłaszają gwałtowny wzrost cen nieruchomości, ponieważ Rosjanie przybywający do Dubaju chcą kupować domy. Agencja nieruchomości Betterhomes z siedzibą w Dubaju stwierdziła, że zakupy nieruchomości przez Rosjan wzrosły o dwie trzecie w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku.

Wiele międzynarodowych firm i rosyjskich start-upów również przenosi swoich pracowników do ZEA, ponieważ kraj oferuj im – jak wskazują – bezpieczne środowisko gospodarcze i polityczne do prowadzenia działalności. Globalne firmy, takie jak Goldman Sachs, JP Morgan i Google, które zamknęły biura w Rosji, również przenoszą część swoich pracowników do Dubaju.

W wyniku sankcji, rosyjski bank centralny nie może korzystać z miliardów zagranicznych rezerw utrzymywanych w zagranicznych bankach. Niektóre rosyjskie banki zostały usunięte z systemu płatności finansowych Swift. Aby chronić swoje rezerwy, rosyjski rząd wprowadził ograniczenia kapitałowe i zakazał obywatelom opuszczania kraju z ponad 10 000 dolarami w obcej walucie.

Ponieważ trudno jest przelać gotówkę, wielu rosyjskich kupujących dokonuje płatności w kryptowalutach. Niektórzy kupujący mają pośrednika, który przyjmie płatność w krypto, a następnie przekazuje gotówkę sprzedającemu w imieniu kupującego.

Państwa Zatoki Perskiej, w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska, odrzuciły apele zachodnich rządów o nałożenie sankcji na Rosję. Abu Zabi było jednym z zaledwie trzech krajów, obok Chin i Indii, które wstrzymały się od głosowania w Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającego inwazję Rosji na Ukrainę. Wstrzymała się również od głosu w głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego 7 kwietnia w sprawie zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Wzrost rosyjskich inwestycji nastąpił zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały umieszczone na „szarej liście” przez Financial Action Task Force (FAFT), globalny organ nadzorujący przestępczość finansową. Oznacza to, że kraj ten stoi w obliczu wzmożonej obserwacji w celu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Rząd ZEA twierdził, że podjął znaczące środki w celu uregulowania inwestycji zagranicznych i stwierdził, że pozostaje zaangażowany w ścisłą współpracę z FAFT.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz więcej niewypłacalnych firm i branż

W 2023 r. niemal wszystkie branże i sektory polskiej gospodarki zanotowały wzrost niewypłacalności. Niepokojące jest zwłaszcza to, że w tym roku nie będzie lepiej.
4 MIN CZYTANIA

Polska eksportuje żywność na potęgę!

W 2023 roku padł kolejny rekord w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski. To zasługa kilku czynników.
2 MIN CZYTANIA

Nowe regulacje, czyli nowy biznes

Zbliża się termin publikacji w Dzienniku Urzędowym UE nowelizacji dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, której najważniejsze zmiany będą musiały być wdrożone w stosunku do istniejących instalacji od 2026 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie porozumiały się w sprawie korytarza handlowego

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały porozumienie w sprawie nowego korytarza handlowego, który ma połączyć Europę z Indiami drogą morską i kolejową przez części Bliskiego Wschodu.
< 1 MIN CZYTANIA