fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRosyjscy bogacze przenoszą majątek do Dubaju

Rosyjscy bogacze przenoszą majątek do Dubaju

Dubaj stał się rajem dla bogatych Rosjan uciekających przed zachodnimi sankcjami. Jak informuje BBC, rosyjscy miliarderzy i przedsiębiorcy przybywają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w niespotykanej dotąd liczbie. Według raportu, zakupy nieruchomości w Dubaju przez Rosjan wzrosły o 67 proc. w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku.

ZEA nie nałożyły sankcji na Rosję ani nie skrytykowały inwazji na Ukrainę. Kraj zapewnia również wizy niepodlegającym sankcjom Rosjanom, podczas gdy wiele krajów zachodnich je ogranicza. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy z Rosji wyjechały setki tysięcy ludzi – choć dokładne dane nie są dostępne.

Firma Virtuzone, która pomaga firmom rozpocząć działalność w Dubaju, odnotowała ogromny wzrost rosyjskich klientów. „Otrzymujemy pięć razy więcej zapytań od Rosjan od początku wojny” – powiedział BBC dyrektor generalny firmu George Hojeige. Martwią się nadchodzącym kryzysem gospodarczym. Dlatego przenoszą się tutaj, aby zabezpieczyć swoje bogactwo – dodał.

Napływ obywateli Rosji zwiększył popyt na luksusowe wille i apartamenty w całym mieście. Agenci nieruchomości zgłaszają gwałtowny wzrost cen nieruchomości, ponieważ Rosjanie przybywający do Dubaju chcą kupować domy. Agencja nieruchomości Betterhomes z siedzibą w Dubaju stwierdziła, że zakupy nieruchomości przez Rosjan wzrosły o dwie trzecie w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku.

Wiele międzynarodowych firm i rosyjskich start-upów również przenosi swoich pracowników do ZEA, ponieważ kraj oferuj im – jak wskazują – bezpieczne środowisko gospodarcze i polityczne do prowadzenia działalności. Globalne firmy, takie jak Goldman Sachs, JP Morgan i Google, które zamknęły biura w Rosji, również przenoszą część swoich pracowników do Dubaju.

W wyniku sankcji, rosyjski bank centralny nie może korzystać z miliardów zagranicznych rezerw utrzymywanych w zagranicznych bankach. Niektóre rosyjskie banki zostały usunięte z systemu płatności finansowych Swift. Aby chronić swoje rezerwy, rosyjski rząd wprowadził ograniczenia kapitałowe i zakazał obywatelom opuszczania kraju z ponad 10 000 dolarami w obcej walucie.

Ponieważ trudno jest przelać gotówkę, wielu rosyjskich kupujących dokonuje płatności w kryptowalutach. Niektórzy kupujący mają pośrednika, który przyjmie płatność w krypto, a następnie przekazuje gotówkę sprzedającemu w imieniu kupującego.

Państwa Zatoki Perskiej, w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska, odrzuciły apele zachodnich rządów o nałożenie sankcji na Rosję. Abu Zabi było jednym z zaledwie trzech krajów, obok Chin i Indii, które wstrzymały się od głosowania w Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającego inwazję Rosji na Ukrainę. Wstrzymała się również od głosu w głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego 7 kwietnia w sprawie zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Wzrost rosyjskich inwestycji nastąpił zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały umieszczone na „szarej liście” przez Financial Action Task Force (FAFT), globalny organ nadzorujący przestępczość finansową. Oznacza to, że kraj ten stoi w obliczu wzmożonej obserwacji w celu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Rząd ZEA twierdził, że podjął znaczące środki w celu uregulowania inwestycji zagranicznych i stwierdził, że pozostaje zaangażowany w ścisłą współpracę z FAFT.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA