Dubaj stał się rajem dla bogatych Rosjan uciekających przed zachodnimi sankcjami. Jak informuje BBC, rosyjscy miliarderzy i przedsiębiorcy przybywają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w niespotykanej dotąd liczbie. Według raportu, zakupy nieruchomości w Dubaju przez Rosjan wzrosły o 67 proc. w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku.

ZEA nie nałożyły sankcji na Rosję ani nie skrytykowały inwazji na Ukrainę. Kraj zapewnia również wizy niepodlegającym sankcjom Rosjanom, podczas gdy wiele krajów zachodnich je ogranicza. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy z Rosji wyjechały setki tysięcy ludzi – choć dokładne dane nie są dostępne.

Firma Virtuzone, która pomaga firmom rozpocząć działalność w Dubaju, odnotowała ogromny wzrost rosyjskich klientów. „Otrzymujemy pięć razy więcej zapytań od Rosjan od początku wojny” – powiedział BBC dyrektor generalny firmu George Hojeige. Martwią się nadchodzącym kryzysem gospodarczym. Dlatego przenoszą się tutaj, aby zabezpieczyć swoje bogactwo – dodał.

Napływ obywateli Rosji zwiększył popyt na luksusowe wille i apartamenty w całym mieście. Agenci nieruchomości zgłaszają gwałtowny wzrost cen nieruchomości, ponieważ Rosjanie przybywający do Dubaju chcą kupować domy. Agencja nieruchomości Betterhomes z siedzibą w Dubaju stwierdziła, że zakupy nieruchomości przez Rosjan wzrosły o dwie trzecie w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku.

Wiele międzynarodowych firm i rosyjskich start-upów również przenosi swoich pracowników do ZEA, ponieważ kraj oferuj im – jak wskazują – bezpieczne środowisko gospodarcze i polityczne do prowadzenia działalności. Globalne firmy, takie jak Goldman Sachs, JP Morgan i Google, które zamknęły biura w Rosji, również przenoszą część swoich pracowników do Dubaju.

W wyniku sankcji, rosyjski bank centralny nie może korzystać z miliardów zagranicznych rezerw utrzymywanych w zagranicznych bankach. Niektóre rosyjskie banki zostały usunięte z systemu płatności finansowych Swift. Aby chronić swoje rezerwy, rosyjski rząd wprowadził ograniczenia kapitałowe i zakazał obywatelom opuszczania kraju z ponad 10 000 dolarami w obcej walucie.

Ponieważ trudno jest przelać gotówkę, wielu rosyjskich kupujących dokonuje płatności w kryptowalutach. Niektórzy kupujący mają pośrednika, który przyjmie płatność w krypto, a następnie przekazuje gotówkę sprzedającemu w imieniu kupującego.

Państwa Zatoki Perskiej, w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska, odrzuciły apele zachodnich rządów o nałożenie sankcji na Rosję. Abu Zabi było jednym z zaledwie trzech krajów, obok Chin i Indii, które wstrzymały się od głosowania w Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającego inwazję Rosji na Ukrainę. Wstrzymała się również od głosu w głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego 7 kwietnia w sprawie zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Wzrost rosyjskich inwestycji nastąpił zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały umieszczone na „szarej liście” przez Financial Action Task Force (FAFT), globalny organ nadzorujący przestępczość finansową. Oznacza to, że kraj ten stoi w obliczu wzmożonej obserwacji w celu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Rząd ZEA twierdził, że podjął znaczące środki w celu uregulowania inwestycji zagranicznych i stwierdził, że pozostaje zaangażowany w ścisłą współpracę z FAFT.

BBC/KR

Poprzedni artykułKE proponuje Ukrainie pakiet odbudowy
Następny artykułGdy upadnie twój bank…