fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatRozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.

Rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (NRL – Nature Restoration Law) to sztandarowy projekt przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen. Zgodnie z uchwalonymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć 20 proc. obszarów morskich i lądowych, a do 2050 r. wszystkie ekosystemy wymagające odbudowy.

Nowe prawo zakłada, że do 2030 r. odbudowane zostanie do 30 proc. zdegradowanych siedlisk lądowych i morskich, a do roku 2050 – do 90 proc. Nowe przepisy będą także wymagać od państw członkowskich podjęcia działań, aby:
– do 2030 r. odtworzyć 30 proc. osuszonych torfowisk wykorzystywanych w rolnictwie i 50 proc. do 2050 r. (niższy odsetek jest możliwy w przypadku krajów poważnie dotkniętych tym problemem);
– zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla przez gleby mineralne;
– zwiększyć liczbę elementów krajobrazu o wysokiej różnorodności na gruntach rolnych (takich jak żywopłoty, pasy kwietne, ugory, stawy i drzewa owocowe).

Dokument został przyjęty 329 głosami za, 275 przeciw i 24 wstrzymującymi się. „Wyrok śmierci dla rolnictwa, hodowli i rybołówstwa, wykonany przez fanatyczny europejski konsensus. Bardzo smutny dzień” – powiedział Jorge Buxadé, szef delegacji VOX w Parlamencie Europejskim.

Tymczasem, zaraz po ogłoszeniu wyników głosowania socjalistyczny eurodeputowany César Luena z dumą obwieścił, że „UE [w końcu – przyp. red.] ma pierwszą ustawę o przywracaniu przyrody w swojej 70-letniej historii”, a „odbudowa ekosystemów jest niezbędna do walki ze zmianami klimatu i rozwiązania kryzysu różnorodności biologicznej”.

Rozczarowanie rolników

Środowiska rolnicze nie kryją rozczarowania, zwłaszcza że już w zeszłym roku Copa-Cogeca – europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze – apelowała o odrzucenie „nierealistycznych przepisów dotyczących przyrody, które zagrażają źródłom utrzymania rolników i rybaków oraz produkcji żywności w UE”. Zdaniem Copa-Cogeca unijne regulacje podchodzą do kwestii odbudowy flory i fauny w sposób zbyt ogólny i nie uwzględniają złożoności i bogactwa europejskich środowisk naturalnych. Iberyjska dehesa to nie to samo, co lasy Europy Środkowej czy skandynawskie tundry – zauważają związkowcy. Tworzy się prawo nie wiedząc, co się wydarzy. To lekkomyślne – dodają.

Najwięcej obaw wśród rolników budzą zapisy dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla w sektorze rolnym, które ma być osiągnięte dzięki ponownemu nawadniania torfowisk. Rozporządzenie mówi bowiem o obowiązku odbudowy 30 proc. osuszonych torfowisk do 2030 r., 40 proc. do 2040 r. i 50 proc. do 2050 r., co oznaczać może konieczność wyłączenia części pól z użytkowania, a co za tym idzie doprowadzić do znacznego ograniczenia produkcji rolnej w Europie i w Polsce.

Na skutek protestów rolników w przepisach przewidziano możliwość, by w wyjątkowych okolicznościach zawiesić realizację unijnych celów dotyczących ekosystemów rolniczych. Warto jednak podkreślić, że skorzystanie z tej furtki prawnej będzie możliwe tylko wtedy, jeżeli znacznie zmniejszy się powierzchnia gruntów, która jest konieczna do produkcji żywności na potrzeby Unii.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA