fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatRząd Włoch zwołał specjalne posiedzenie z powodu wzrostu cen… makaronu!

Rząd Włoch zwołał specjalne posiedzenie z powodu wzrostu cen… makaronu!

Władze w Rzymie podjęły specjalne działania, których celem jest poznanie przyczyn gwałtownie rosnących cen makaronu, czyli jednego z najważniejszych składników popularnych w kraju potraw.

Adolfo Urso, minister odpowiedzialny za rozwój gospodarczy Włoch, zwołał spotkanie, na które zaprosił deputowanych do parlamentu, przedstawicieli firm zajmujących się produkcją makaronu oraz reprezentantów grup konsumentów.

Makaron drożeje ale nie wiadomo dlaczego

Celem spotkania była dyskusja na temat możliwych do podjęcia działań, które zahamują gwałtowny wzrost cen makaronu. Te w marcu wzrosły o 17,5 procent, a w kwietniu o 16,5 procent względem tych samych miesięcy w roku ubiegłym.

Wzrosty te są prawie dwa razy większe niż poziom inflacji we Włoszech. Ich dynamika jest tym bardziej zastanawiająca, gdy weźmiemy pod uwagę spadki w tym samym czasie cen pszenicy, głównego składnika makaronu.

Kto na tym zarabia? 

Zajmująca się prawami konsumentów grupa Assoutenti oraz minister Adolfo Urso sugerowali, że ceny makaronu zostały sztucznie zawyżone. Koncerny spożywcze miały tym sposobem zwiększyć swoje zyski, uzasadniając podwyżki trudną sytuacją gospodarczą będącą konsekwencją wojny na Ukrainie. Nie padły tu jednak nazwy konkretnych firm, które miałyby dopuścić się podobnego procederu.

Producenci żywności zapewniają, że obecna sytuacja jest przejściowa i ceny zaczną spadać w najbliższym czasie.

CNN
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA