fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatRząd Włoch zwołał specjalne posiedzenie z powodu wzrostu cen… makaronu!

Rząd Włoch zwołał specjalne posiedzenie z powodu wzrostu cen… makaronu!

Władze w Rzymie podjęły specjalne działania, których celem jest poznanie przyczyn gwałtownie rosnących cen makaronu, czyli jednego z najważniejszych składników popularnych w kraju potraw.

Adolfo Urso, minister odpowiedzialny za rozwój gospodarczy Włoch, zwołał spotkanie, na które zaprosił deputowanych do parlamentu, przedstawicieli firm zajmujących się produkcją makaronu oraz reprezentantów grup konsumentów.

Makaron drożeje ale nie wiadomo dlaczego

Celem spotkania była dyskusja na temat możliwych do podjęcia działań, które zahamują gwałtowny wzrost cen makaronu. Te w marcu wzrosły o 17,5 procent, a w kwietniu o 16,5 procent względem tych samych miesięcy w roku ubiegłym.

Wzrosty te są prawie dwa razy większe niż poziom inflacji we Włoszech. Ich dynamika jest tym bardziej zastanawiająca, gdy weźmiemy pod uwagę spadki w tym samym czasie cen pszenicy, głównego składnika makaronu.

Kto na tym zarabia? 

Zajmująca się prawami konsumentów grupa Assoutenti oraz minister Adolfo Urso sugerowali, że ceny makaronu zostały sztucznie zawyżone. Koncerny spożywcze miały tym sposobem zwiększyć swoje zyski, uzasadniając podwyżki trudną sytuacją gospodarczą będącą konsekwencją wojny na Ukrainie. Nie padły tu jednak nazwy konkretnych firm, które miałyby dopuścić się podobnego procederu.

Producenci żywności zapewniają, że obecna sytuacja jest przejściowa i ceny zaczną spadać w najbliższym czasie.

CNN
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA