fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajRzecznik MŚP przeciw weryfikacji certyfikatów covidowych

Rzecznik MŚP przeciw weryfikacji certyfikatów covidowych

Wprowadzenie obowiązku weryfikacji certyfikatów COVID-owych, aby obłożenie hoteli, restauracji, kin, teatrów, obiektów kulturalnych i sportowych mogło być wyższe niż 30 proc., to przerzucanie na przedsiębiorców odpowiedzialności za prowadzenie polityki zdrowotnej państwa – uważa rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Abramowicz przypomniał, że państwo ma obowiązek zrekompensowania utraconych dochodów zarówno tym branżom, gdzie limit obłożenia został – od połowy grudnia – obniżony do 30 proc., jak i podmiotom prowadzącym kluby, dyskoteki i miejsca do tańczenia, które mają zostać całkowicie zamknięte.

– Rząd nakazujący usługodawcom weryfikację szczepień przy zmniejszonych limitach dla niezaszczepionych przerzuca na przedsiębiorców odpowiedzialność za prowadzenie polityki zdrowotnej państwa. Robi to nie zapewniając podstawy prawnej do takich działań – skomentował rzecznik MŚP.

Zwrócił również uwagę, że nie przedstawiono „propozycji odszkodowań dla branży całkowicie zamkniętej, takiej jak dyskoteki i kluby”. – Państwo ma obowiązek zrekompensować zamkniętej firmie utratę przychodów. Nie można komuś po prostu zamknąć biznesu i pozostawić samemu sobie z problemem regulowania kosztów stałych – podkreślił. 

– Przypominam, że rząd w dalszym ciągu nie wypłacił zaległych rekompensat kilku branżom za ostatnie dwa miesiące poprzednio wprowadzonych obostrzeń, co w świetle obciążenia ich teraz dodatkowymi kosztami weryfikacji paszportów covidowych i prawdopodobnym spadkiem obrotów grozi bankructwem wielu firmom – dodał. 

Do końca listopada w hotelach, restauracjach i barach, kinach teatrach, obiektach kulturalnych i sportowych zajętych mogło być 75 proc. miejsc (nie wliczając osób zaszczepionych). Od początku grudnia limit ten zmniejszono do 50 proc., a od połowy grudnia ma zostać zmniejszony do 30 proc.  

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA