fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaKrajRzecznik MŚP za dobrowolnymi składkami ZUS

Rzecznik MŚP za dobrowolnymi składkami ZUS

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wypowiedział się za wprowadzeniem dobrowolnych składek ubezpieczeniowych dla polskich przedsiębiorców.

W związku z planowanym na 2024 rok wzrostem składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych, rzecznik MŚP Adam Abramowicz wezwał do wprowadzenia dobrowolnych składek na ZUS dla przedsiębiorców. Inne rozwiązanie to objęcie przedsiębiorców ubezpieczeniem KRUS, z którego od lat korzystają przedsiębiorcy prowadzący rolniczą działalność gospodarczą.

Adam Abramowicz przypomniał, że od 1 stycznia składka ZUS urośnie o ponad 180 złotych miesięcznie, a do tego dojdzie wzrost składki zdrowotnej, co dla wielu najmniejszych firm będzie ciężarem trudnym do udźwignięcia. W związku z tym rzecznik MŚP przypomniał wyborcze obietnice premiera Donalda Tuska, w których była mowa o wprowadzeniu co najmniej miesięcznego „urlopu” od składek na ubezpieczenia społeczne oraz o przywróceniu stałej składki zdrowotnej odliczanej od podatku.

Przedsiębiorcy oczekują na realizację tych zapowiedzi i pilne podjęcie prac nad odpowiednimi aktami prawnymi. Politycy powinni pamiętać o tym, że liczna rzesza drobnych przedsiębiorców ma niskie dochody, zależne od zmiennej sytuacji rynkowej. prowadząc działalność ryzykuje całym swoim majątkiem, nie ma też prawa do płatnego urlopu. Ich sytuacja jest często trudniejsza niż osób zatrudnionych nawet na niewysoki etat. Przynoszą oni jednak naszej gospodarce ogromne korzyści mając spory udział w PKB i tworzeniu miejsca pracy

– napisał Adam Abramowicz.

Rzecznik wskazuje, że ryczałtowy ZUS to jedna z głównych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej przez małe firmy, którego konsekwencją jest likwidacja miejsc pracy, wzrost szarej strefy oraz zwiększenie się długów Polaków wobec ZUS.

Jeżeli wewnątrz koalicji rządowej nie ma w obecnej chwili akceptacji dla tej pożądanej przez przedsiębiorców zmiany systemowej, to tym pilniejsze jest inne rozwiązanie: zniesienie czasowego i przychodowego ograniczenia w programie Mały ZUS Plus. To sposób na to, by wielu przedsiębiorców o niewielkich dochodach dotrwało do przyszłych zmian systemowych bez zamykania firmy czy wpadnięcia w spiralę zadłużenia

– dodał Abramowicz, przypominając że troska o małe i średnie przedsiębiorstwa powinna być obowiązkiem polskich polityków, gdyż takie podmioty stanowią 99 proc. polskich firm.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA