fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumSkąd brać kapitał? Zapraszamy na wyjątkową debatę!

Skąd brać kapitał? Zapraszamy na wyjątkową debatę!

W Polsce mamy miliony przedsiębiorców, główną formą prawną, w jakiej prowadzą swoje biznesy, jest jednoosobowa działalność gospodarcza lub mała spółka, a najważniejszym źródłem, z jakiego czerpią kapitał, są własne oszczędności. Na takim paliwie jednak daleko nie zajadą. Ani oni, ani nasza gospodarka.

W 2019 roku ponad 20 proc. przedsiębiorstw spotkało się z odmową kredytu ze strony banku. Biorąc pod uwagę fakt, że trzy lata temu doświadczało takiej odmowy 14 proc. przedsiębiorców, widać wyraźnie, w którą stronę ta tendencja zmierza. Dla wielu firm, szczególnie z sektora MŚP, brak kapitału na rozwój staje się w pewnym momencie murem nie do sforsowania. Dochodzi się do etapu, którego bez finansowania z zewnątrz przeskoczyć się nie da, a wiadomo, że kiedy firma przestaje się rozwijać, to tak naprawdę zaczyna się zwijać. Dotychczas dla wielu mikro- i małych przedsiębiorców najpopularniejszym źródłem finansowania zewnętrznego był bankowy kredyt. Potwierdzają to wszystkie badania. W dużej mierze wynika to zapewne z tego, że przedsiębiorcy ci nie znali (nie znają) żadnych innych narzędzi. Co zrobić, by w taką wiedzę ich wyposażyć?

Jednym z bardzo dobrych pomysłów jest na pewno szeroka dyskusja publiczna o modelu finansowania biznesu w Polsce. I my, jako Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa, czyli stowarzyszenie zrzeszające i wspierające przedsiębiorców z sektora MŚP, do takiej dyskusji zachęcamy, chcemy się do niej włączyć, a nawet ją zainicjować. 10 września o godz. 11.00 w Centrum Prasowym Foksal organizujemy debatę pod tytułem „Polski rynek finansowy jako źródło kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw”. Zaprosiliśmy do udziału w niej wyjątkowych gości. Swoją obecność potwierdzili:
Marek Dietl – prezes Giełdy Papierów Wartościowych
Adam Abramowicz – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
Artur Soboń – wiceminister inwestycji i rozwoju
Maks Kraczkowski – wiceprezes PKO BP
Krzysztof Krawczyk – prezes CVC
Krzysztof Pietraszkiewicz – prezes Związku Banków Polskich
Katarzyna Przewalska – dyrektor ds. rozwoju rynku finansowego w Ministerstwie Finansów
Radę Gospodarczą Strefy Wolnego Słowa reprezentować będzie niżej podpisany.

Chcemy wspólnie poszukać optymalnych rozwiązań, wymienić się spostrzeżeniami i pomysłami oraz zwrócić uwagę wszystkich zainteresowanych podmiotów na to, że sektor MŚP to potężna armia przedsiębiorców, która kreuje rzeczywistość gospodarczą w naszym kraju i tworzy jego ekonomiczny fundament, więc warto stworzyć tym przedsiębiorcom jak najlepsze warunki funkcjonowania również w kwestii dostępności kapitału. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA