Według wysokiego rangą urzędnika Pentagonu, amerykańscy i europejscy sojusznicy powinni
„zjednoczyć” dane wywiadowcze zebrane przez swoich urzędników bezpieczeństwa narodowego i
funkcjonariuszy organów ścigania, aby odeprzeć zagrożenia ze strony Chin i Rosji.

Większość tego, co nasi konkurenci i przeciwnicy robią w Europie, aby podważyć naszą odporność i spójność polityczną, leży w obszarze egzekwowania prawa – powiedział Michael Ryan, jeden z najwyższych urzędników Departamentu Obrony ds. Polityki europejskiej i NATO podczas Forum w Waszyngtonie dotyczącego obrony UE. – Musimy znaleźć sposób na połączenie wywiadu wojskowego i wywiadu organów ścigania, aby dzięki współpracy między NATO i UE wszystkie nasze narzędzia pracowały prawidłowo i były w stanie poradzić sobie z tymi zadaniami.

Rozwiązanie Ryana, mówiąc najogólniej, obejmuje wzmożone „dzielenie się danymi wywiadowczymi”, nie tylko między rządami sojuszników, ale między tradycyjnymi jednostkami bezpieczeństwa narodowego i organami ścigania uprawnionymi do pracy w danym kraju. Jego komentarze podkreślają opinię USA, że Chiny i Rosja atakują zachodnich sojuszników za pomocą środków niemilitarnych.

Ogromna liczba tych wyzwań dotyczy podmiotów z sektora prywatnego lub społeczeństwa obywatelskiego – stwierdziła wiceprezes Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych Kathleen Hicks, opierając się na sugestii Ryana.

Ich podejrzenia pokrywają się ze stwierdzeniem ze strategii bezpieczeństwa narodowego Białego Domu 2017, która ostrzegała, że zachodni „przeciwnicy wykorzystują nasz wolny i demokratyczny system, aby zaszkodzić Stanom Zjednoczonym”. Sekretarz stanu, Mike Pompeo, przedstawił tę sprawę europejskim sojusznikom, szczególnie w kontekście nacisków ze strony Chin na giganta telekomunikacyjnego wspieranego przez Pekin, aby wygrać kontrakty na budowę infrastruktury technologii bezprzewodowej nowej generacji 5G w wiodących krajach europejskich i rozwijających się.

– Musimy zdjąć złote opaski z oczu więzi gospodarczych i przekonać się, że Chiny nie są zagrożeniem, które zaledwie stoi u bram. Jest ono obecne w każdej stolicy, w każdej dzielnicy, w każdej prowincji – powiedział Pompeo do europejskich urzędników i analityków.

Źródło: Joel Gehrke/Washington Examiner

Poprzedni artykułGrupa intelektualistów mówi „DOŚĆ” lewicowej dyktaturze myśli
Następny artykułKonkurencja u bram! Uwaga na zawodowców od przejęć!