fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznes„Solidarność” apeluje o blokadę pakietu Fit for 55!

„Solidarność” apeluje o blokadę pakietu Fit for 55!

Unijny pakiet klimatyczny Fit for 55 będzie stanowić gigantyczne zagrożenie dla polskiej i unijnej gospodarki – twierdzi NSZZ „Solidarność”. Związkowcy apelują do rządu i Parlamentu Europejskiego o zablokowanie planowanych zmian. Za najbardziej zagrożone branże uznano transport, motoryzację, energetykę i przemysł energochłonny.

„Najbardziej dotkliwie jego negatywne skutki odczują unijne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Polska. Fit for 55 będzie mieć skrajnie szkodliwy wpływ na niemal wszystkie gałęzie gospodarki oraz codzienne życie obywateli” – czytamy w nowym stanowisku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Związkowcy podkreślają, że do tej pory unijna polityka klimatyczna uderzała najmocniej w energetykę i przemysł, ale po wdrożeniu pakietu problemy będą mieć szerszy zasięg i w praktyce dotkną niemal wszystkich sfer życia obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej.

„Pakiet Fit for 55 ma całkowicie przemodelować funkcjonowanie europejskich społeczeństw. Według niektórych szacunków wdrożenie tego gigantycznego projektu inżynierii społecznej będzie kosztować nawet 5 bln euro. Unii Europejskiej zwyczajnie nie stać na tak wielki wysiłek finansowy” – wskazuje „Solidarność”.

Czytaj też: ANNA ZALEWSKA: Co wynika z pakietu „Fit for 55”? Nic dobrego!

Jak oceniają związkowcy, polski rząd powinien jak najszybciej interweniować w tej sprawie na forum UE i jednocześnie dążyć do zmian w systemie handlu emisjami EU-ETS. W przypadku emisji „Solidarność” zwraca uwagę przede wszystkim na widoczny w ostatnim czasie gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2. W 2018 r. koszt zakupu pozwolenia na emisję 1 tony CO2 wynosił bowiem 8 euro, podczas gdy teraz jest to już ponad 60 euro.

„Ceny uprawnień emisyjnych zaczęły błyskawicznie rosnąć od momentu, gdy Komisja Europejska nadała im status instrumentu finansowego” – twierdzi „Solidarność”.

Czytaj też: RAPORT: Jak uciec przed zieloną inflacją?

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA