Ceny nowych nieruchomości mieszkalnych w Chinach odnotowały największy spadek od 2015 roku – pokazują najnowsze dane prezentowane przez BBC. W okresie od stycznia do października o 7,7 proc. w porównaniu do poprzedniego roku spadła także liczba rozpoczynających się inwestycji budowanych. Te dane uspokoiły inwestorów zaniepokojonych sytuacją na chińskim rynku nieruchomości.

2022 podwyżki podatku od nieruchomości - grafika wpisu

0,2% spadek cen nowych domów w październiku był największym spadkiem odnotowanym w Chinach od lutego 2015 roku. To pierwszy spadek cen nowych domów od marca 2015 r.

Rynkiem nieruchomości w Chinach w ostatnich miesiącach wstrząsnęła sprawa utrzymania płynności finansowej przez jednego z największych chińskich developerów – firmy Evergrande. Wpłynęła ona także na pogorszenie płynności finansowej innych chińskich developerów. Chiny zanotowały również kolejne przypadki Covidu (Chiny stosują politykę „zero tolerancji” wobec wirusa, co często skutkuje lokalnymi lockdownami przy kilku przypadkach) i mierzyły się poważnymi przerwami w dostawie prądu.

Nastroje dotyczące chińskiego rynku nieruchomości, który odpowiada, jak oceniają eksperci, za około jedną czwartą przyrostu PKB tego kraju, pogorszyły się, gdy główni chińscy deweloperzy zaczęli się zmagać z ogromnymi długami. Kryzys zadłużenia wywołał niepokój niektórych międzynarodowych inwestorów, obawiających się poważnego wpływu sytuacji w Chinach na światowe rynki finansowe. Jednak ostatnie tygodnie na razie uspokoiły te obawy.

BBC/KR

Poprzedni artykułPrezydent wie, co dalej z Glapińskim
Następny artykułCzy rząd będzie regulował ceny? Pokusa jest duża