fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesSpadek cen nieruchomości w Chinach

Spadek cen nieruchomości w Chinach

Ceny nowych nieruchomości mieszkalnych w Chinach odnotowały największy spadek od 2015 roku – pokazują najnowsze dane prezentowane przez BBC. W okresie od stycznia do października o 7,7 proc. w porównaniu do poprzedniego roku spadła także liczba rozpoczynających się inwestycji budowanych. Te dane uspokoiły inwestorów zaniepokojonych sytuacją na chińskim rynku nieruchomości.

0,2% spadek cen nowych domów w październiku był największym spadkiem odnotowanym w Chinach od lutego 2015 roku. To pierwszy spadek cen nowych domów od marca 2015 r.

Rynkiem nieruchomości w Chinach w ostatnich miesiącach wstrząsnęła sprawa utrzymania płynności finansowej przez jednego z największych chińskich developerów – firmy Evergrande. Wpłynęła ona także na pogorszenie płynności finansowej innych chińskich developerów. Chiny zanotowały również kolejne przypadki Covidu (Chiny stosują politykę „zero tolerancji” wobec wirusa, co często skutkuje lokalnymi lockdownami przy kilku przypadkach) i mierzyły się poważnymi przerwami w dostawie prądu.

Nastroje dotyczące chińskiego rynku nieruchomości, który odpowiada, jak oceniają eksperci, za około jedną czwartą przyrostu PKB tego kraju, pogorszyły się, gdy główni chińscy deweloperzy zaczęli się zmagać z ogromnymi długami. Kryzys zadłużenia wywołał niepokój niektórych międzynarodowych inwestorów, obawiających się poważnego wpływu sytuacji w Chinach na światowe rynki finansowe. Jednak ostatnie tygodnie na razie uspokoiły te obawy.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA