fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatStany Zjednoczone rozwijają partnerstwo technologiczne z Indiami

Stany Zjednoczone rozwijają partnerstwo technologiczne z Indiami

Stany Zjednoczone rozpoczynają nowe partnerstwo z Indiami, które, jak ma nadzieję prezydent Joe Biden, pomoże obu krajom konkurować z Chinami w zakresie sprzętu wojskowego, półprzewodników i sztucznej inteligencji.

Waszyngton chce rozmieścić więcej zachodnich sieci telefonii komórkowej na subkontynencie indyjskim, aby przeciwstawić się chińskim technologiom Huawei. Chce także sprowadzić do Stanów Zjednoczonych więcej indyjskich specjalistów od chipów komputerowych i zachęcić firmy z obu krajów do współpracy w zakresie sprzętu wojskowego, takiego jak systemy artyleryjskie.

Doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i jego indyjski odpowiednik – Ajit Doval spotykają się w Białym Domu z wyższymi urzędnikami z obu krajów, aby rozpocząć amerykańsko-indyjską inicjatywę dotyczącą krytycznych i wschodzących technologii.

„Większe wyzwanie stawiane przez Chiny – ich praktyki gospodarcze, agresywne posunięcia militarne, wysiłki zmierzające do zdominowania przemysłu przyszłości i kontrolowania łańcuchów dostaw przyszłości – wywarły głęboki wpływ na sposób myślenia w Delhi” – uważa Jack Sullivan.

Sullivan i Doval wzięli udział w spotkaniu Izby Handlowej z udziałem liderów korporacyjnych Lockheed Martin Corp, Adani Enterprises (największej indyjskiej korporacji, której właścicielem jest najbogatszy Azjata – Gautam Adani) i Applied Materials Inc.

New Delhi niedawno sfrustrowało Waszyngton uczestnicząc w ćwiczeniach wojskowych z Rosją i zwiększając zakupy od Rosji ropy naftowej – kluczowego źródła finansowania rosyjskiej wojny na Ukrainie. Rosja jest także głównym dostawcą do Indii sprzętu wojskowego i współpracuje z Putinem w obszarze technologii nuklearnych i kosmicznych. Jednocześnie Indie są krajem uznającym Chiny za główne zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa.

Mimo że Indie są częścią tworzonego przez administrację Bidena projektu zaangażowania w Azji Południowo-Wschodniej  – Indo-Pacific Economic Framework (IPEF) – zdecydowały się nie przyłączać się do negocjacji w ramach filaru handlowego IPEF. Indie są jednocześnie  (wraz z Rosją, Chinami, RPA i Brazylią) członkiem grupy państw wschodzących BRICS, a także współpracują z Szanghajską Organizacją Współpracy, zdominowaną przez Rosję i Chiny.

Inicjatywa obejmuje również wspólne działania w obszarze kosmicznym i technologii kwantowych.

Firma General Electric zwróciła się niedawno do rządu USA o pozwolenie na produkcję silników odrzutowych wspólnie z Indiami. Silniki napędzałyby samoloty obsługiwane i produkowane przez Indie. Jak informuje Biały Dom, proces wydania zgody jest w toku.

New Delhi poinformowało, że rząd USA szybko rozpatrzy wniosek General Electric, a oba kraje skupią się na wspólnej produkcji „kluczowych elementów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania” w dziedzinie obronności.

Oba kraje ustanowiły również mechanizm koordynacji w obszarze technologii kwantowych i zgodziły się na powołanie grupy zadaniowej z India’s Semiconductor Mission, India Electronics Semiconductor Association (IESA) i US Semiconductor Industry Association (SIA) w celu promowania rozwoju ekosystemów półprzewodnikowych.

Indie będą także współpracować z NASA w zakresie lotów kosmicznych ludzi i przy innych projektach – informują władze Indii.

Reuter, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA