fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatTajlandia liberalizuje przepisy dotyczące marihuany, jako pierwszy kraj regionu

Tajlandia liberalizuje przepisy dotyczące marihuany, jako pierwszy kraj regionu

Po usunięciu marihuany z listy zakazanych narkotyków mieszkańcy Tajlandii mogą uprawiać konopie w domu i sprzedawać je. To pierwszy kraj Azji Południowo-Wschodniej, regionie znanym z rygorystycznych przepisów dotyczących narkotyków, który wprowadził takie rozwiązanie .

„Używanie na własny użytek” jest jednak nadal zakazane, chociaż zwolennicy przepisów twierdzą, że złagodzenie przepisów skutecznie dekryminalizuje marihuanę.

Rząd ma nadzieję, że rozwój lokalnego handlu konopiami indyjskimi pobudzi rolnictwo i turystykę. Rozdaje nawet milion sadzonek konopi indyjskich obywatelom, aby zachęcić ich do sadzenia.

„To szansa dla ludzi i państwa na zarabianie na marihuanie i konopiach” – zapowiedział w maju na swoich kontach w mediach społecznościowych Anutin Charnvirakul, wicepremier i minister zdrowia Tajlandii. Udostępnił na Facebooku zdjęcie dania z kurczaka gotowanego z konopiami indyjskimi, dodając, że każdy może je sprzedawać , jeśli będzie przestrzegał określonych zasad. Główną jest to, że produkty muszą zawierać mniej niż 0,2% tetrahydrokannabinolu (THC) – związku, który daje użytkownikom uczucie „haju”.

Gospodarstwa domowe mogą uprawiać do sześciu roślin doniczkowych konopi w domu, jeśli zarejestrują się w urzędach, również firmy mogą uprawiać roślinę za pozwoleniem. Będzie można również zamówić w restauracjach dania i napoje z konopiami indyjskimi, a kliniki w całym kraju mogą swobodniej oferować konopie indyjskie jako środki lecznicze. Tajlandia w 2018 roku, jako pierwsza w Azji, zalegalizowała medyczne użycie konopi indyjskich.

Jednak używanie narkotyku do użytku osobistego jest nadal nielegalne. Urzędnicy ostrzegają ludzi przed jej paleniem w miejscach publicznych, mówiąc, że jest to uważane za „uciążliwość publiczną”, a przestępcy ryzykują aresztowaniem.

Rząd zamierza również uwolnić około 4000 więźniów skazanych za przestępstwa związane z konopiami indyjskimi.Szerszy projekt ustawy o kontroli konopi jest obecnie rozpatrywany w parlamencie Tajlandii.

Konopie w Tajlandii, z jej całorocznym klimatem tropikalnym, są powszechnie stosowane w tradycyjnych lekach.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostało zatrzymanych we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji, w związku z oskarżeniami o wyłudzenie 600 milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID - 19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA