fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaFinanseTarcza 2.0 PFR. Ile środków z pomocy zostanie umorzonych?

Tarcza 2.0 PFR. Ile środków z pomocy zostanie umorzonych?

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk poinformował, że umorzenie pomocy z Tarczy PFR 2.0 wyniesie niemal 90 proc.

Oznacza to, że w polskich firmach zostanie ponad 6 mld zł z 7,1 mld zł wypłaconego wsparcia. W sumie z subwencji dla najbardziej poszkodowanych w czasie pandemii firm skorzystało 48 tys. spółek.

– Teraz przyszedł czas na rozliczenie tej pomocy. Okazuje się, że ok. 87 proc. środków, które Fundusz wypłacił po drugiej fali koronawirusa, zostanie umorzonych, przy czym w przypadku 31 tys. przedsiębiorców umorzenie wyniesie 100 proc. – powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Warunkiem umorzenia pomocy dla mikrofirm było utrzymanie przez 2021 r. zatrudnienia, podczas gdy małe i średnie przedsiębiorstwa musiały też np. dowieść, że wypłacona subwencja nie była wyższa niż ich rzeczywiste straty. Nadwyżka powinna być wpłacona na konto PFR do końca czerwca, a mikrofirmy, które nie utrzymały zatrudnienia będą musiały do 15 września zwrócić część wsparcia. W sumie zwrot będzie dotyczył ok. 11 tys. beneficjentów Tarczy 2.0. Brak wpłaty ze strony firm będzie skutkował wszczęciem działań ze strony PFR, mających na celu zwrot niespłaconych subwencji, ale też naliczeniem odsetek karnych i ujawnieniem zobowiązań przedsiębiorcy w biurach informacji gospodarczej.

Według informacji przekazanych przez Bartosza Marczuka całość subwencji będzie musiało zwrócić ok. 500 przedsiębiorstw, które nie dopełniły głównie obowiązku złożenia elektronicznych oświadczeń wymaganych do decyzji umorzeniowej.

W sumie Tarcze Finansowe 1.0, 2.0 i Tarcza dla Dużych Firm objęły 353 tys. przedsiębiorstwa, którym PFR wypłacił 73,2 mld zł wsparcia.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA