fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaTen plan Komisji Europejskiej zrujnuje gospodarki Unii

Ten plan Komisji Europejskiej zrujnuje gospodarki Unii

Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła redukcję emisji dwutlenku węgla o 90 proc. do 2040 r. oraz o 100 proc. do 2050 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.

Punktem wyjścia jest pełne wdrożenie obowiązujących przepisów mających na celu ograniczenie emisji CO2 o co najmniej 55 proc. do 2030 r.

Ministerstwo klimatu ZA

Z komunikatu KE wynika, że „sektor energetyczny osiągnie pełną dekarbonizację wkrótce po 2040 r. w oparciu o bezemisyjne i niskoemisyjne rozwiązania energetyczne. Sektor transportu ma się zdekarbonizować dzięki połączeniu rozwiązań technologicznych i ustalania opłat za emisję gazów cieplarnianych. Rolnictwo może odegrać rolę w transformacji dzięki odpowiedniej polityce i wsparciu” – podaje serwis wPolityce.pl. Komisja zastrzega, że osiągnięcie zalecanego celu 90 proc. będzie wymagało również usuwania dwutlenku węgla, czyli konieczność wdrożenia nieistniejących przemysłowo technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Niestety prawdopodobnie polski rząd będzie bez zbędnych opóźnień realizował tę skrajnie szkodliwą dla Polski politykę. Już w styczniu br. wiceminister klimatu Urszula Zielińska stwierdziła, że UE „musi absolutnie przyjąć ambitne cele i musimy przyjąć cel redukcji emisji o 90 proc.”. Dodała, że „zrobimy wszystko, aby osiągnąć ten cel, jeśli zostanie on uzgodniony (…). Polska zwiększy swoje wysiłki w tym zakresie”.

Uderzenie w Polskę i Polaków

To przede wszystkim uderzenie w resztki polskiego górnictwa węglowego i w energetykę węglową, transport, budownictwo i rolnictwo, ale również w całą resztę gospodarki, bo energię wykorzystuje każdy sektor i branża. Jak słusznie zauważa serwis wPolityce.pl: „drastyczna redukcja emisji CO2, do której brną eurokraci, doprowadzi tylko do tego, że gospodarki państw UE przestaną być konkurencyjne względem m.in. gospodarki Chin, dla których ideologia klimatyczna nie ma żadnego znaczenia i które starają się po prostu zapewnić jak najtańszą energię dla swojego przemysłu. Przez zaślepienie ideologiczne eurokratów ucierpieć mogą szczególnie takie kraje jak Polska, których gospodarka wciąż w dużym stopniu opiera się na węglu”.

Dla przeciętnego Polaka oznacza to olbrzymie podwyżki cen nie tylko energii elektrycznej, ale wszystkiego oraz braki prądu. To właśnie na to mają iść te 2,4 bln euro z kieszeni Polaków: 2,4 biliona euro ma Polska zmarnować na transformację.

Źródło: wPolityce.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA