fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaTen plan Komisji Europejskiej zrujnuje gospodarki Unii

Ten plan Komisji Europejskiej zrujnuje gospodarki Unii

Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła redukcję emisji dwutlenku węgla o 90 proc. do 2040 r. oraz o 100 proc. do 2050 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.

Punktem wyjścia jest pełne wdrożenie obowiązujących przepisów mających na celu ograniczenie emisji CO2 o co najmniej 55 proc. do 2030 r.

Ministerstwo klimatu ZA

Z komunikatu KE wynika, że „sektor energetyczny osiągnie pełną dekarbonizację wkrótce po 2040 r. w oparciu o bezemisyjne i niskoemisyjne rozwiązania energetyczne. Sektor transportu ma się zdekarbonizować dzięki połączeniu rozwiązań technologicznych i ustalania opłat za emisję gazów cieplarnianych. Rolnictwo może odegrać rolę w transformacji dzięki odpowiedniej polityce i wsparciu” – podaje serwis wPolityce.pl. Komisja zastrzega, że osiągnięcie zalecanego celu 90 proc. będzie wymagało również usuwania dwutlenku węgla, czyli konieczność wdrożenia nieistniejących przemysłowo technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Niestety prawdopodobnie polski rząd będzie bez zbędnych opóźnień realizował tę skrajnie szkodliwą dla Polski politykę. Już w styczniu br. wiceminister klimatu Urszula Zielińska stwierdziła, że UE „musi absolutnie przyjąć ambitne cele i musimy przyjąć cel redukcji emisji o 90 proc.”. Dodała, że „zrobimy wszystko, aby osiągnąć ten cel, jeśli zostanie on uzgodniony (…). Polska zwiększy swoje wysiłki w tym zakresie”.

Uderzenie w Polskę i Polaków

To przede wszystkim uderzenie w resztki polskiego górnictwa węglowego i w energetykę węglową, transport, budownictwo i rolnictwo, ale również w całą resztę gospodarki, bo energię wykorzystuje każdy sektor i branża. Jak słusznie zauważa serwis wPolityce.pl: „drastyczna redukcja emisji CO2, do której brną eurokraci, doprowadzi tylko do tego, że gospodarki państw UE przestaną być konkurencyjne względem m.in. gospodarki Chin, dla których ideologia klimatyczna nie ma żadnego znaczenia i które starają się po prostu zapewnić jak najtańszą energię dla swojego przemysłu. Przez zaślepienie ideologiczne eurokratów ucierpieć mogą szczególnie takie kraje jak Polska, których gospodarka wciąż w dużym stopniu opiera się na węglu”.

Dla przeciętnego Polaka oznacza to olbrzymie podwyżki cen nie tylko energii elektrycznej, ale wszystkiego oraz braki prądu. To właśnie na to mają iść te 2,4 bln euro z kieszeni Polaków: 2,4 biliona euro ma Polska zmarnować na transformację.

Źródło: wPolityce.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.
2 MIN CZYTANIA