fbpx
środa, 15 maja, 2024
Strona głównaŚwiatTrump broni TikToka, oskarża Facebooka

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.

„Bez TikToka można powiększyć Facebooka, a ja uważam Facebooka za wroga narodu” – powiedział Trump w NBC. Amerykańscy ustawodawcy debatują nad rozwiązaniem, które zmusiłoby ByteDance, spółkę-matkę TikToka, do sprzedaży go do 30 września. Prezydent Joe Biden, który sam niedawno zadebiutował ze swoim kontem na TikToku, zapowiedział, że podpisze ustawę, jeśli zostanie przyjęta. Obecnie przyjęła ją jednomyślnie dwupartyjna komisja Izby Reprezentantów.

Zapytany o bezpieczeństwo aplikacji republikański kandydat na prezydenta powiedział, że „jest wiele dobrego i wiele złego” w tej platformie. „Jest wiele osób na TikToku, które go kochają. Jest na TikToku wiele małych dzieci, które oszaleją bez tego” – dodał Trump.

W wywiadzie dla NBC Trump powiedział, że zgadza się z tymi, którzy postrzegają TikToka jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ale argumentował, że Facebook również stanowi zagrożenie dla rządu USA. „Uważam, że Facebook przysłużył się bardzo źle naszemu krajowi, zwłaszcza jeśli chodzi o wybory” – dodał Trump.

Meta usunęła konta Trumpa po zamieszkach na Kapitolu w USA w 2021 r.

Amerykańskie służby ostrzegają przez TiKTokiem

Amerykański wywiad ostrzega, że chiński rząd wykorzystuje TikToka do prób siania wątpliwości w kwestii amerykańskiego przywództwa w świecie i podważania demokracji. W opublikowanym w poniedziałek rocznym raporcie na temat zagrożeń dla bezpieczeństwa USA Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego napisało, że konta TikToka prowadzone przez propagandowe ramię chińskiego rządu „podobno atakowały kandydatów z obu partii politycznych podczas wyborów w USA w 2022 roku”.

TikTok ostatni raz spotkał się z poważną kampanią na rzecz sprzedaży lub zakazu działalności w 2020 r., kiedy Trump i Biden rywalizowali o Biały Dom. Amerykańscy urzędnicy wyrazili wówczas obawę, że dane zebrane przez chińskiego giganta technologicznego ByteDance mogą wpaść w ręce chińskiego rządu.

Dyrektorzy TikToka zaprzeczają udostępnianiu Pekinowi jakichkolwiek danych i utrzymują, że odmówiliby, gdyby zostali o to poproszeni.

W 2020 r. Trump podpisał prezydenckie zarządzenie wykonawcze, które nakazało ByteDance sprzedaż TikToka w ciągu 90 dni, ale zablokowały to amerykańskie sądy.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA