11 marca 2024 r. Parlament Europejski przegłosował dyrektywę o całkowitym zakazie gazów fluorowych w branży energetycznej. Teraz nowe przepisy mają być wprowadzone na poziomie krajowym – informuje serwis Komputer Świat. Chodzi o to, że są to gazy cieplarniane. Kilogram SF6 odpowiada emisji ponad 23 ton dwutlenku węgla.
Harmonogram zakazu
SF6 wykorzystuje się powszechnie w rozdzielniach prądowych jako izolator. Gaz fluorowy stosowany jest także w farmach wiatrowych, jak i słonecznych do ochrony urządzeń elektrycznych w rozdzielnicach średniego napięcia.
Przygotowano cały harmonogram wprowadzania zakazu. Od 2026 r. SF6 nie będzie mógł być stosowany w nowych rozdzielniach średniego napięcia (do 24 kV), od 2030 r. SF6 powinien zniknąć z rozdzielni do 52 kV, a od 2032 r. SF5 ma zniknąć z rozdzielni wysokiego napięcia (powyżej 52 kV). Starsze systemy wykorzystujące SF6 również mają zostać wymienione.
Zalety zakazanego gazu
W Polsce, poza pewnymi wyjątkami, SF6 był dotąd głównym środkiem izolacyjnym i łączeniowym, jeżeli chodzi o średnie napięcie. Wynika to przede wszystkim z dużej dostępności, akceptowalnych cen oraz małych gabarytów urządzeń, które wykorzystują gaz fluorowany
– mówi Mariusz Hudyga, product manager w firmie Eaton, która zajmuje się produkcją rozdzielni bez SF6.
Eaton Corporation to notowana na nowojorskiej giełdzie międzynarodowa korporacja z siedzibą w Irlandii i USA. Ta gigantyczna spółka prowadzi działalność w ponad 175 krajach i zatrudnia prawie 99 tys. pracowników.
Źródło: managerplus.pl, www.komputerswiat.pl