fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiUkraina opodatkowała Google i innych internetowych gigantów. Ile zarobił Kijów?

Ukraina opodatkowała Google i innych internetowych gigantów. Ile zarobił Kijów?

Do ukraińskiego budżetu wpłynęły w tym roku dziesiątki milionów dolarów i euro z podatków pochodzących od globalnych internetowych korporacji.

Od początku tego roku obowiązują na Ukrainie przepisy o opodatkowaniu nierezydentów świadczących usługi drogą elektroniczną. Obecnie jest w tym kraju zarejestrowanych 80 takich podmiotów. Są to głównie zagraniczne korporacje funkcjonujące w internecie, czyli m.in. Google, Amazon, eBay, Adobe, Facebook czy Netflix. W pierwszych trzech kwartałach obecnego roku Ukraina otrzymała z płaconych przez nie podatków ponad 53 miliony dolarów i prawie 34 miliony euro.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w czerwcu ubiegłego roku ustawę 1525-IX. Zobowiązuje ona firmy zarejestrowane za granicą, ale świadczące usługi na Ukrainie, do płacenia 20-procentowej stawki VAT. Korporacje (np. Google czy Facebook) w odpowiedzi na te przepisy, podniosły ukraińskim użytkownikom ceny swoich usług o równowartość nowej opłaty.

Za próbę ominięcia nowego prawa grozi kara w wysokości 100 procent wartości usług świadczonych drogą elektroniczną.

Wcześniej podobne opłaty zostały wprowadzone przez inne kraje byłego Związku Radzieckiego, m.in. przez Rosję, Białoruś, Mołdawię, Uzbekistan czy Tadżykistan.

english.nv.ua, ain.capital, mnetax.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA