fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiUkraina opodatkowała Google i innych internetowych gigantów. Ile zarobił Kijów?

Ukraina opodatkowała Google i innych internetowych gigantów. Ile zarobił Kijów?

Do ukraińskiego budżetu wpłynęły w tym roku dziesiątki milionów dolarów i euro z podatków pochodzących od globalnych internetowych korporacji.

Od początku tego roku obowiązują na Ukrainie przepisy o opodatkowaniu nierezydentów świadczących usługi drogą elektroniczną. Obecnie jest w tym kraju zarejestrowanych 80 takich podmiotów. Są to głównie zagraniczne korporacje funkcjonujące w internecie, czyli m.in. Google, Amazon, eBay, Adobe, Facebook czy Netflix. W pierwszych trzech kwartałach obecnego roku Ukraina otrzymała z płaconych przez nie podatków ponad 53 miliony dolarów i prawie 34 miliony euro.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w czerwcu ubiegłego roku ustawę 1525-IX. Zobowiązuje ona firmy zarejestrowane za granicą, ale świadczące usługi na Ukrainie, do płacenia 20-procentowej stawki VAT. Korporacje (np. Google czy Facebook) w odpowiedzi na te przepisy, podniosły ukraińskim użytkownikom ceny swoich usług o równowartość nowej opłaty.

Za próbę ominięcia nowego prawa grozi kara w wysokości 100 procent wartości usług świadczonych drogą elektroniczną.

Wcześniej podobne opłaty zostały wprowadzone przez inne kraje byłego Związku Radzieckiego, m.in. przez Rosję, Białoruś, Mołdawię, Uzbekistan czy Tadżykistan.

english.nv.ua, ain.capital, mnetax.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA