fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaEkologiaUnia Europejska wpędzi w biedę miliony rolników z Afryki!

Unia Europejska wpędzi w biedę miliony rolników z Afryki!

Nowe unijne restrykcje ograniczające możliwość sprowadzania niektórych produktów mogą wpędzić w ubóstwo miliony rolników w najuboższych regionach świata.

Komisja Europejska, w ramach rozporządzenia EUDR, zobowiązała kraje członkowskie do wprowadzenia kar dla przedsiębiorstw importujących do Unii produkty, które powstały na terenach podlegających wcześniej procesowi wylesiania. Chodzi tu m.in. o towary takie jak kawa, kakao, soja, olej palmowy, drewno czy kauczuk. 

Miliony afrykańskich rolników stracą odbiorców

Oznacza to, że dostawcy powyższych produktów będą często musieli rezygnować ze współpracy z dotychczasowymi producentami, którzy swoje uprawy czy hodowle mają na gruntach, które wcześniej wylesiono. 

Przedstawiciele jednej z największych niemieckich marek kawy – firma Dallmayr – przyznają, że wszystko zmierza do tego, że z powodu unijnych zasad wycofają się z importu kawy m.in. z Etiopii. 

W tym afrykańskim kraju z upraw kawowca utrzymuje się 5 milionów rolników. Jest on kluczowym towarem dla gospodarki całego kraju i odpowiada za 30-35 procent wartości eksportu. Z tego ok. jedna czwarta trafia obecnie na rynek Unii Europejskiej. 

O ile podrożeje kawa?

Przedstawiciele stowarzyszeń rolniczych w Etiopii zwracają uwagę na irracjonalność unijnych przepisów. Ich zdaniem brak możliwości korzystania z odpowiednich technologii (np. brak powszechnego dostępu do internetu) nie pozwoli na stworzenie map niezbędnych do określenia statusu gruntów. Do tego granice plantacji często się zmieniają z powodów m.in. konfliktów między klanami i tym samym niemożliwe jest określenie, które plantacje zajmują tereny wcześniej wylesione. Ponadto wielu rolników (często analfabetów) nie zrozumie, dlaczego dystrybutorzy przestaną od nich kupować ziarno kawowca, co będzie dla nich oznaczało pozbawienie jedynego źródła dochodu. 

Importerzy już zapowiadają, że sposobem na obejście ograniczeń jest stosowanie odpowiednio rozbudowanych łańcuchów dostaw. Praktycznie niemożliwe wtedy będzie  zbadanie, czy sprowadzany do UE towar łamie postanowienia EUDR. Jednak konieczność stosowania dodatkowych środków na pewno podniesie cenę niektórych produktów sprzedawanych krajom Unii Europejskiej

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Na wojnie z elektrośmieciami. UE chce zwiększyć recykling urządzeń elektrycznych

Smartfony, tablety, pralki – w 2021 r. wygenerowano w UE 4,9 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Unia uzgodniła prawo, dzięki któremu naprawy sprzętów będą bardziej opłacalne niż ich wyrzucanie. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim wejdzie ono w życie.
4 MIN CZYTANIA

Śmieci z Unii Europejskiej zalewają Turcję

Każdego roku z Unii Europejskiej są wywożone dziesiątki milionów ton śmieci, z tego największa część to odpady metalowe i żelazne.
< 1 MIN CZYTANIA

Branża napojów apeluje w sprawie systemu kaucyjnego

Producenci napojów chcą pilnych i fundamentalnych zmian w ustawie regulującej system kaucyjny w Polsce i apelują w tej sprawie do rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

Wzrost inflacji jest najniższy od trzech lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w styczniu, której wzrost był w tym miesiącu najniższy od marca 2021 roku.
< 1 MIN CZYTANIA