fbpx
wtorek, 3 grudnia, 2024
Strona głównaEkologiaUnia Europejska wpędzi w biedę miliony rolników z Afryki!

Unia Europejska wpędzi w biedę miliony rolników z Afryki!

Nowe unijne restrykcje ograniczające możliwość sprowadzania niektórych produktów mogą wpędzić w ubóstwo miliony rolników w najuboższych regionach świata.

Komisja Europejska, w ramach rozporządzenia EUDR, zobowiązała kraje członkowskie do wprowadzenia kar dla przedsiębiorstw importujących do Unii produkty, które powstały na terenach podlegających wcześniej procesowi wylesiania. Chodzi tu m.in. o towary takie jak kawa, kakao, soja, olej palmowy, drewno czy kauczuk. 

Miliony afrykańskich rolników stracą odbiorców

Oznacza to, że dostawcy powyższych produktów będą często musieli rezygnować ze współpracy z dotychczasowymi producentami, którzy swoje uprawy czy hodowle mają na gruntach, które wcześniej wylesiono. 

Przedstawiciele jednej z największych niemieckich marek kawy – firma Dallmayr – przyznają, że wszystko zmierza do tego, że z powodu unijnych zasad wycofają się z importu kawy m.in. z Etiopii. 

W tym afrykańskim kraju z upraw kawowca utrzymuje się 5 milionów rolników. Jest on kluczowym towarem dla gospodarki całego kraju i odpowiada za 30-35 procent wartości eksportu. Z tego ok. jedna czwarta trafia obecnie na rynek Unii Europejskiej. 

O ile podrożeje kawa?

Przedstawiciele stowarzyszeń rolniczych w Etiopii zwracają uwagę na irracjonalność unijnych przepisów. Ich zdaniem brak możliwości korzystania z odpowiednich technologii (np. brak powszechnego dostępu do internetu) nie pozwoli na stworzenie map niezbędnych do określenia statusu gruntów. Do tego granice plantacji często się zmieniają z powodów m.in. konfliktów między klanami i tym samym niemożliwe jest określenie, które plantacje zajmują tereny wcześniej wylesione. Ponadto wielu rolników (często analfabetów) nie zrozumie, dlaczego dystrybutorzy przestaną od nich kupować ziarno kawowca, co będzie dla nich oznaczało pozbawienie jedynego źródła dochodu. 

Importerzy już zapowiadają, że sposobem na obejście ograniczeń jest stosowanie odpowiednio rozbudowanych łańcuchów dostaw. Praktycznie niemożliwe wtedy będzie  zbadanie, czy sprowadzany do UE towar łamie postanowienia EUDR. Jednak konieczność stosowania dodatkowych środków na pewno podniesie cenę niektórych produktów sprzedawanych krajom Unii Europejskiej

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA