fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatUnijny zamach na kawę

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.

Do unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów producenci m.in. kawy na całym świecie muszą dostosować się do końca 2024 r. W związku z tym Międzynarodowa Organizacja Kawy ostrzega, że może zabraknąć ziaren w ilości potrzebnej do zaspokojenia zapotrzebowania.

Będzie śledzenie kawy

W 2022 r. Unia Europejska ustanowiła obowiązkowe zasady dla firm sprzedających do krajów członkowskich m.in. kawę, olej palmowy i kakao. Regulacje przewidują wprowadzenie zaawansowanych systemów śledzenia, których zakładanym celem jest zapewnienie, że produkty te nie pochodzą z terenów wylesionych lub zdegradowanych po 31 grudnia 2020 r. Producenci będą musieli zbierać dane identyfikacyjne gruntów, na których prowadzą uprawy. Natomiast ci producenci, którzy nie przystosują się do nowych przepisów do końca 2024 r., muszą się liczyć z wysokimi karami finansowymi – informuje serwis Money.pl.

Niedobory kawy jak w PRL

Vanúsia Nogueira, dyrektorka wykonawcza Międzynarodowej Organizacji Kawy, stwierdziła, że regulacje te uderzą przede wszystkim w mniejszych rolników pracujących w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. W przypadku niektórych z nich Unia Europejska importuje aż 80 proc. plonów.

W efekcie na rynki Unii Europejskiej może nie zostać wysłana wystarczająca ilości kawy. Prawdopodobnie będzie to oznaczało niedobory, a przez to wyższe ceny kawy w krajach Unii Europejskiej od 2025 r. Jak widać, Bruksela nie pierwszy raz bierze przykład z komunistów, którzy doprowadzili do niedoborów nie tylko kawy, ale niemal wszystkich towarów na rynku.

Źródło: Money.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA