fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesUnia ostrożna wobec ograniczania relacji gospodarczych z Chinami

Unia ostrożna wobec ograniczania relacji gospodarczych z Chinami

Zerwanie ze współpracą (decoupling) z Chinami nie jest opcją dla firm w Unii Europejskiej – powiedział komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis na konferencji branży inżynieryjnej w Berlinie. 

„UE powinna kontynuować współpracę z Chinami z pragmatyzmem i bez naiwności. Nasze relacje handlowe wymagają większej równowagi i wzajemności” – powiedział komisarz Valdis Dombrovskis wzywając – na konferencji branży inżynieryjnej w Berlinie – do większego skupienia się na lepszym zarządzaniu ryzykiem i dywersyfikacji zamiast zrywania więzi z Pekinem.

Na tej samej konferencji niemiecki kanclerz Olaf Scholz stwierdził, że oprócz budowania bardziej kompleksowych i stabilnych stosunków handlowych z Unią Europejską Niemcy powinny prowadzić wymianę handlową z wieloma innymi krajami, w tym z Chinami i krajami wschodzącymi w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Niemieccy producenci maszyn chcą utrzymać bliskie kontakty handlowe z Chinami. Branża jest silnie uzależniona od handlu zagranicznego, a eksport stanowi około 80 procent jego wielkości.

Podejście części polityków europejskich nie koresponduje z bardzo ostrymi działaniami Stanów Zjednoczonych wobec Chin. USA wprowadziły niedawno ograniczania eksportu do Chin produktów umożliwiających produkcję zaawansowanych chipów i zakazały amerykańskim firmom inwestycji w najnowocześniejsze obszary technologiczne w tym kraju.

Unijny komisarz ds. handlu stwierdził także, że poza Chinami zmieniły się również stosunki UE z innym ważnym partnerem handlowym – Stanami Zjednoczonymi. „Relacje transatlantyckie zostały ożywione” – powiedział, ale istnieją „głębokie obawy” dotyczące amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji i korzyści, jakie zapewnia ona amerykańskim firmom. Dombrovskis przekonywał, że ekologiczne dotacje przewidziane w ustawie dyskryminują przemysł motoryzacyjny, odnawialny, bateryjny i energochłonny w UE.

Reuters, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA