fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajUOKiK będzie „regulował” rynek lombardów

UOKiK będzie „regulował” rynek lombardów

Jeżeli nie uregulujemy rynku lombardów nastaną złote czasy wyzysku i lichwy dla firm udzielających pożyczek pod zastaw – powiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Jak wskazał prezes UOKiK w rozmowie z TV Republika, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy antylichwiarskiej wprowadzający kolejne obostrzenia dla firm pożyczkowych powinien jednocześnie regulować rynek usług lombardowych.

– Jeżeli nie uregulujemy rynku lombardów, to ci ludzie, którzy dzisiaj korzystają z usługi firm pożyczkowych, pobiegną do lombardów i to będą złote czasy wyzysku i lichwy dla firm udzielających pożyczek pod zastaw – powiedział Chróstny.

Zaznaczył, że lombardy działają dzisiaj poza wszelkimi regulacjami, co oznacza, że nie ma danych wskazujących, ile ich jest i jakie mają obroty. Dodał, że największa sieć ma ok. 800 placówek: firmy te stosują umowy, które umożliwiają im omijanie ustawy o kredycie konsumenckim, żeby nie podlegać rygorowi kosztów pozaodsetkowych.

Według Chróstnego przepisy dotyczące działalności lombardów w Polsce mogłyby polegać na zdefiniowaniu tzw. umowy lombardowej oraz określeniu maksymalnej ceny odkupu przedmiotu. Cena ta nie mogłaby przekraczać sumy: kwoty pożyczki, dopuszczalnej wysokości odsetek ustawowych określonych w kodeksie cywilnym oraz pozaodsetkowych kosztów kredytu określonych w ustawie o kredycie konsumenckim, które łącznie składają się na koszty sprzedaży lub przechowywania przedmiotu zabezpieczenia.

– Obecnie klient, który przynosi telefon za ok. 2 tys. zł dostaje ok. 750 zł – wskazał. Dodał, że tylko co czwarta osoba obiera zastawiony przedmiot, ponieważ „po doliczeniu kosztów usługi, wykup jest już nieopłacalny”.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.