fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaUtoniemy w śmieciach? Unia zakazuje wywożenia odpadów za granicę

Utoniemy w śmieciach? Unia zakazuje wywożenia odpadów za granicę

Parlament Europejski przegłosował przepisy, które zakażą wywożenia niektórych kategorii odpadów poza granice państw należących do UE.

Bruksela ograniczy możliwość eksportu z Unii śmieci z tworzyw sztucznych. Decyzje w tej sprawie zostały już przegłosowane w Parlamencie Europejski i teraz czekają na akceptację przez Radę Europejską. Ograniczenia wejdą w życie dwa i pół roku po ich ostatecznym zatwierdzeniu. 

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami Unia Europejska całkowicie zakaże wywozu odpadów poza kraje wchodzące w skład Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), czyli większość państw UE oraz m.im. USA, Kanadę, Japonię, Kolumbię, Koreę Południową, Izrael, Nową Zelandię, Australię i Chile. Eksport śmierci do członków OECD będzie z kolei podlegał o wiele bardziej rygorystycznym zasadom niż obecnie. 

Zmienione prawo zapewni Europejczykom pewność, że nasze odpady będą odpowiednio zagospodarowane niezależnie od tego, gdzie trafią. UE w końcu przejmie odpowiedzialność za odpady z tworzyw sztucznych, zakazując ich eksportu do krajów nienależących do OECD. Odpady w żadnym wypadku nie powinny powodować szkód dla środowiska ani zdrowia ludzkiego.

– powiedziała duńska eurodeputowana Pernille Weiss, która była sprawozdawcą całego projektu. 

W 2022 roku wywieziono z UE poza jej granice 32,1 mln ton odpadów, co stanowiło 16 proc. całej globalnej wielkości handlu śmieciami. 

euwid-recycling.com, europarl.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA