Do tej pory złożono już około 360 tys. e-deklaracji. Sytuacji tej nie omieszkali wykorzystać oszuści internetowi.

fałszywe e-maile ostrzega ministerstwo finansów - grafika wpisu

Pishing jest metodą oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, najczęściej np. danych osobowych, danych logowania czy też danych karty kredytowej. Tym razem oszuści internetowi zaczęli podszywać się pod pracowników Ministerstwa Finansów lub pod pracowników podległych resortowi podmiotów. Cel pishingu zawsze jest ten sam – zdobycie danych przyszłej ofiary i wyczyszczenie jej konta.

Od 15 lutego można już rozliczyć swoją deklarację podatkową przez Internet. Wśród tegorocznych zmian są możliwości złożenia elektronicznego PIT-28 lub PIT-36, obok znanych już z ubiegłego roku PIT-37 i PIT-38. Do tej pory złożono już około 360 tys. e-deklaracji. Sytuacji tej nie omieszkali wykorzystać oszuści internetowi.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się ostatnio fałszywymi e-mailami, które w rzeczywistości sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia podatku. W rzeczywistości jest to kampania pishingowa realizowana przez oszustów, którzy chcą wyłudzić nasze dane osobowe i kart kredytowych w wiadomym celu.

Ministerstwo Finansów na swojej stronie publikuje jeden z fałszywych maili wysyłanych przez oszustów:

Drogi Kliencie,

Masz prawo do zwrotu podatku w wysokości 634.79 PLN. Prześlij poniższy formularz, abyśmy mogli go przetworzyć.
Uzyskaj dostęp do formularza. Kontynuacja procesu zwrotu kosztów może zająć do 24 godzin. Ten proces może zostać opóźniony, jeśli formularz zwrotu nie zostanie prawidłowo przesłany.

Ministerstwo Finansów ostrzega: tego typu wiadomości zawierają link do strony, która ma na celu wyłudzenie danych osobowych i danych kart kredytowych. Nie należy otwierać takiej strony.

W przypadku otrzymania e-maila o wskazanej lub podobnej treści, MINISTERSTWO FINANSÓW prosi o niezwłoczny kontakt na adres incydent@mf.gov.pl.

Informujemy, że udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) zeznania podatkowe PIT-37,PIT-38,PIT-36 i PIT-28 dostępne są wyłącznie w usłudze e-PIT na stronie podatki gov.pl. MF i KAS nie wysyłają do podatników żadnych wiadomości e-mail podczas składania zeznań podatkowych” – czytamy na stronie resortu finansów.

Poprzedni artykułChrońmy gotówkę
Następny artykułGorączka BITCOINA, piramidy finansowe i podejrzane pożyczki w kryptowalutach