fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajUwaga na oszustów podszywających się pod pracowników Ministerstwa Finansów

Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników Ministerstwa Finansów

Do tej pory złożono już około 360 tys. e-deklaracji. Sytuacji tej nie omieszkali wykorzystać oszuści internetowi.

Pishing jest metodą oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, najczęściej np. danych osobowych, danych logowania czy też danych karty kredytowej. Tym razem oszuści internetowi zaczęli podszywać się pod pracowników Ministerstwa Finansów lub pod pracowników podległych resortowi podmiotów. Cel pishingu zawsze jest ten sam – zdobycie danych przyszłej ofiary i wyczyszczenie jej konta.

Od 15 lutego można już rozliczyć swoją deklarację podatkową przez Internet. Wśród tegorocznych zmian są możliwości złożenia elektronicznego PIT-28 lub PIT-36, obok znanych już z ubiegłego roku PIT-37 i PIT-38. Do tej pory złożono już około 360 tys. e-deklaracji. Sytuacji tej nie omieszkali wykorzystać oszuści internetowi.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się ostatnio fałszywymi e-mailami, które w rzeczywistości sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia podatku. W rzeczywistości jest to kampania pishingowa realizowana przez oszustów, którzy chcą wyłudzić nasze dane osobowe i kart kredytowych w wiadomym celu.

Ministerstwo Finansów na swojej stronie publikuje jeden z fałszywych maili wysyłanych przez oszustów:

Drogi Kliencie,

Masz prawo do zwrotu podatku w wysokości 634.79 PLN. Prześlij poniższy formularz, abyśmy mogli go przetworzyć.
Uzyskaj dostęp do formularza. Kontynuacja procesu zwrotu kosztów może zająć do 24 godzin. Ten proces może zostać opóźniony, jeśli formularz zwrotu nie zostanie prawidłowo przesłany.

Ministerstwo Finansów ostrzega: tego typu wiadomości zawierają link do strony, która ma na celu wyłudzenie danych osobowych i danych kart kredytowych. Nie należy otwierać takiej strony.

W przypadku otrzymania e-maila o wskazanej lub podobnej treści, MINISTERSTWO FINANSÓW prosi o niezwłoczny kontakt na adres incydent@mf.gov.pl.

Informujemy, że udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) zeznania podatkowe PIT-37,PIT-38,PIT-36 i PIT-28 dostępne są wyłącznie w usłudze e-PIT na stronie podatki gov.pl. MF i KAS nie wysyłają do podatników żadnych wiadomości e-mail podczas składania zeznań podatkowych” – czytamy na stronie resortu finansów.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

Pamięć i przestroga: Konfederacja targowicka, czyli krótka historia zdrady

Miesiąc maj większości Polaków kojarzy się z rocznicą uchwalenia Konstytucji w 1791 r., rokrocznie uroczyście obchodzoną w naszym kraju. Jednak maj to także (niestety) miesiąc, w którym część zaprzedanej magnaterii zawiązała konfederację targowicką, która do dziś jest synonimem zaprzedania i hańby. Historię zdrady narodowej doskonale opisał przedwojenny historyk Władysław Smoleński w dziele „Konfederacja targowicka”.
4 MIN CZYTANIA

Męczennik, który sam domagał się, by zostać patronem Polski

16 maja w sanktuarium w Strachocinie uroczyście obchodzony jest odpust św. Andrzeja Boboli w rocznicę jego okrutnej śmierci, jaką odniósł z rąk Kozaków w 1657 r. Męczennik jest prawdopodobni jedynym świętym, który... sam domagał się, by zostać patronem Polski.
4 MIN CZYTANIA