fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaKrajUwaga na oszustów podszywających się pod pracowników Ministerstwa Finansów

Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników Ministerstwa Finansów

Do tej pory złożono już około 360 tys. e-deklaracji. Sytuacji tej nie omieszkali wykorzystać oszuści internetowi.

Pishing jest metodą oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, najczęściej np. danych osobowych, danych logowania czy też danych karty kredytowej. Tym razem oszuści internetowi zaczęli podszywać się pod pracowników Ministerstwa Finansów lub pod pracowników podległych resortowi podmiotów. Cel pishingu zawsze jest ten sam – zdobycie danych przyszłej ofiary i wyczyszczenie jej konta.

Od 15 lutego można już rozliczyć swoją deklarację podatkową przez Internet. Wśród tegorocznych zmian są możliwości złożenia elektronicznego PIT-28 lub PIT-36, obok znanych już z ubiegłego roku PIT-37 i PIT-38. Do tej pory złożono już około 360 tys. e-deklaracji. Sytuacji tej nie omieszkali wykorzystać oszuści internetowi.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się ostatnio fałszywymi e-mailami, które w rzeczywistości sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia podatku. W rzeczywistości jest to kampania pishingowa realizowana przez oszustów, którzy chcą wyłudzić nasze dane osobowe i kart kredytowych w wiadomym celu.

Ministerstwo Finansów na swojej stronie publikuje jeden z fałszywych maili wysyłanych przez oszustów:

Drogi Kliencie,

Masz prawo do zwrotu podatku w wysokości 634.79 PLN. Prześlij poniższy formularz, abyśmy mogli go przetworzyć.
Uzyskaj dostęp do formularza. Kontynuacja procesu zwrotu kosztów może zająć do 24 godzin. Ten proces może zostać opóźniony, jeśli formularz zwrotu nie zostanie prawidłowo przesłany.

Ministerstwo Finansów ostrzega: tego typu wiadomości zawierają link do strony, która ma na celu wyłudzenie danych osobowych i danych kart kredytowych. Nie należy otwierać takiej strony.

W przypadku otrzymania e-maila o wskazanej lub podobnej treści, MINISTERSTWO FINANSÓW prosi o niezwłoczny kontakt na adres incydent@mf.gov.pl.

Informujemy, że udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) zeznania podatkowe PIT-37,PIT-38,PIT-36 i PIT-28 dostępne są wyłącznie w usłudze e-PIT na stronie podatki gov.pl. MF i KAS nie wysyłają do podatników żadnych wiadomości e-mail podczas składania zeznań podatkowych” – czytamy na stronie resortu finansów.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pogrom Wichmana II i Wolinian we wrześniu 967 roku [ZAPOMNIANE BITWY]

22 września zapisał się w najnowszej historii Polski czarnymi zgłoskami. W 1939 r. w Brześciu nad Bugiem doszło wtedy bowiem do wspólnej defilady Wehrmachtu i Armii Czerwonej. My jednak chcemy przypomnieć zapomniane zwycięstwo z 22 września 967 r., gdy na Pomorzu Zachodnim Mieszko I pobił saskiego księcia Wichmana II Młodszego i Wolinian.
3 MIN CZYTANIA

Zdrada w Abbeville i defilada oprawców II Rzeczypospolitej

22 września 1939 r. w Brześciu nad Bugiem odbyła się wspólna defilada wojsk niemieckich i sowieckich. Wehrmacht i Armia Czerwona urządziły pokaz siły i tryumfu nad narodem polskim. Sygnałem do zadania ciosu czerwonym sierpem w plecy II RP była zdrada w Abbeville.
3 MIN CZYTANIA

Błogosławiona rodzina Ulmów [RECENZJA FILMU]

10 września 2023 r. rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów została ogłoszona błogosławioną. Ulmowie, wraz z siedmiorgiem dzieci, zostali rozstrzelani za ukrywanie Żydów. Historię tę doskonale opisuje kinowy film dokumentalny Dariusza Walusiaka „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”.
4 MIN CZYTANIA