fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesW drugiej połowie roku to przemysł będzie napędzać polską gospodarkę?

W drugiej połowie roku to przemysł będzie napędzać polską gospodarkę?

Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, to przemysł będzie napędzać polską gospodarkę w drugiej połowie roku. W lipcu wzrost wyniesie ok. 10 proc. a w kolejnych miesiącach dynamika będzie stabilizować się - ocenili eksperci PIE, komentując najnowsze dane GUS o produkcji przemysłowej.

Według GUS produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 18,4 proc. r/r, tj. nieco poniżej mediany rynkowych prognoz (19 proc.).

PIE przypomniał, że wzrost jest częściowo efektem statystycznym, ponieważ porównanie następuje względem miesięcy słabszej dynamiki.

„Największy wzrost aktywności obserwujemy w sektorach odpowiadających za produkcję komputerów i elektroniki (47,5 proc.) oraz urządzeń elektrycznych (38,3 proc.). Tym samym aktywność krajowych przedsiębiorstw dalej jest stymulowana przez popyt zewnętrzny” – czytamy w analizie PIE.

„Przemysł będzie napędzać polską gospodarkę w drugiej połowie roku” – ocenił think-tank. „W lipcu wzrost wyniesie ok. 10 proc., a w kolejnych miesiącach dynamika będzie stabilizować się ze względu na wygasanie efektów statystycznych” – dodano.

„Pomimo to sytuacja tej części gospodarki jest dobra – miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK wskazuje na rekordowy optymizm przedsiębiorców w branży produkcyjnej” – podkreślił PIE. Zdaniem analityków, ożywienie jest szczególnie widoczne w segmencie dużych i średnich przedsiębiorstw, nie dociera jednak do mniejszych firm, w których obserwowane jest niewielkie pogorszenie nastrojów.

Indeks PPI wzrósł do 7 proc. r/r (wobec konsensusu na poziomie 6,8 proc.). Według PIE za wzrost cen odpowiadają przede wszystkim branże związane z wydobyciem i przetwarzaniem surowców: górnictwo, produkcja koksu i ropy naftowej oraz metali.

„Bezpośrednim skutkiem tego zjawiska będzie wzrost kosztów transportu” – ocenili eksperci PIE. „Dotychczas jego wpływ na wahania cen towarów przemysłowych był stosunkowo łagodny i ujawniał się po długich okresach. Także obecnie wzrost cen towarów przetworzonych jest wyraźnie mniejszy, pomimo, że wahania cen surowców są rekordowe” – wskazano w analizie i przypomniano, że dynamika indeksu w ostatnich dwóch miesiącach była największa od stycznia 2012 r.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.