fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatW USA w 2022 r. będzie brakować ponad 200 tys. kierowców

W USA w 2022 r. będzie brakować ponad 200 tys. kierowców

Branży dostawczej w Stanach Zjednoczonych, która pełni kluczową rolę w amerykańskiej gospodarce, grozi w 2022 r. ogromny niedostatek kierowców – zwracają uwagę portale Sharerig i Voanews.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dostawców w bieżącym roku będzie brakować ponad 200 tys. kierowców – poinformował portal Sharerig.

Voanews podaje, że już teraz poszukuje się 80 tys. kierowców ciężarówek. Tymczasem aż 70 proc. wszystkich towarów w USA jest transportowanych po kraju ciężarówkami.

Jednym z problemów jest niewystarczająca liczba wykwalifikowanych kierowców ciężarówek. Ci, którzy wożą obecnie towary, starzeją się i przechodzą na emeryturę, a nie ma ich kto zastąpić.

Poza tym branża dostawcza jest uważana za niebezpieczną. Niedawne badanie wykazało, że zaledwie 12 proc. kierowców ciężarówek pozostaje w zawodzie po przepracowaniu pierwszego roku.

Jak oceniają rozmówcy Voanews sytuację pogorszyła pandemia COVID-19. Właściciel jednej z firm dostawczych Yuri Shalak powiedział portalowi, że przeciętny wiek kierowców ciężarówek w USA wynosi 47 lat, a tymczasem w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyło się zapotrzebowanie na transport towarowy, bo więcej osób zamawia towary przez internet.

Problemy ze znalezieniem siły roboczej sprawiły, że niektóre firmy, by poprawić przepustowość dróg, zaczęły inwestować w nowe technologie, takie jak samochody autonomiczne. Zanim jednak zaczną one być masowo stosowane na drogach może minąć co najmniej 10 lat.

Na razie – jak podkreślono w Sharerig – rozwiązaniem może być zatrudnianie weteranów wojskowych. Departament Pracy uruchomił program, który ma pomóc weteranom w podjęciu nowej pracy jako kierowcy ciężarówek. Niektóre inicjatywy realizowane są na szczeblu stanowym, np. w Illinois absolwenci szkół i osoby wychodzące z więzienia mogą liczyć na pokrycie kosztów szkolenia na kierowców ciężarówek.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA