fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatWęgry odnotowują wzrost wskaźnika urodzeń o 5,5 proc. po wprowadzeniu zasad prorodzinnych

Węgry odnotowują wzrost wskaźnika urodzeń o 5,5 proc. po wprowadzeniu zasad prorodzinnych

Sekretarz stanu ds. Rodziny i Młodzieży, Katalin Novák, ogłosiła w czwartek, że Węgry odnotowały zarówno wzrost liczby urodzeń, jak i wzrost wskaźnika dzietności o 5,7 procent w pierwszych czterech miesiącach tego roku, w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. „Kolejne dobre wieści!” – oświadczyła, dodając, że również liczba małżeństw wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim.

Raport pojawił się po tym, jak Węgry uchwaliły w zeszłym roku prorodzinne akty prawne, które obejmują Plan na rzecz Ochrony Rodziny, który zwiększył wydatki rządowe na rodziny o 224 miliardy forintów węgierskich (619 mln funtów).

– Europa jest na rozstaju dróg. Europa Zachodnia dąży do rozwiązania problemów demograficznych za pomocą prostych rozwiązań, które zapewniają jedynie krótkotrwały sukces, a na dłuższą metę niosą ze sobą katastrofalne skutki” powiedział rzecznik węgierskiego rządu w zeszłym roku. – Potrzebujemy nie jakichkolwiek ludzi, ale węgierskich dzieci: nie staramy się utrzymać systemu gospodarczego, ale Węgry, węgierski naród i węgierską historię; chcemy zachęcać do kontynuacji istnienia naszych rodzin przez kilka pokoleń – dodał.

Premier Węgier Viktor Orban był głównym zwolennikiem polityki prorodzinnej mającej na celu zwiększenie liczby urodzeń w jego kraju, a w opozycji do masowej migracji. – Kryzys demograficzny musi zostać rozwiązany dzięki zdecydowanym wysiłkom państwa, musimy mieć politykę ukierunkowaną na demografię – mówił we wrześniu ubiegłego roku. I dodawał: – Kiedy mówimy o rodzinach i rodzinnych subwencjach, wspieramy tradycyjne rodziny.

Jednym z elementów polityki prorodzinnej jest dotacja rządowa w wysokości 10 milionów forintów (27 000 funtów), która początkowo ma formę pożyczki, jednak gdy para ma co najmniej troje dzieci, może być całkowicie zwolniona od jej spłaty. Na początku tego roku rząd zaczął także oferować parom bezpłatne zapłodnienie in vitro (IVF) i wyznaczył sobie cel zwiększenia liczby urodzeń do 2,1 dziecka na kobietę do 2030 r.

Źródło: Chris Tomlinson/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.