fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatWęgry odnotowują wzrost wskaźnika urodzeń o 5,5 proc. po wprowadzeniu zasad prorodzinnych

Węgry odnotowują wzrost wskaźnika urodzeń o 5,5 proc. po wprowadzeniu zasad prorodzinnych

Sekretarz stanu ds. Rodziny i Młodzieży, Katalin Novák, ogłosiła w czwartek, że Węgry odnotowały zarówno wzrost liczby urodzeń, jak i wzrost wskaźnika dzietności o 5,7 procent w pierwszych czterech miesiącach tego roku, w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. „Kolejne dobre wieści!” – oświadczyła, dodając, że również liczba małżeństw wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim.

Raport pojawił się po tym, jak Węgry uchwaliły w zeszłym roku prorodzinne akty prawne, które obejmują Plan na rzecz Ochrony Rodziny, który zwiększył wydatki rządowe na rodziny o 224 miliardy forintów węgierskich (619 mln funtów).

– Europa jest na rozstaju dróg. Europa Zachodnia dąży do rozwiązania problemów demograficznych za pomocą prostych rozwiązań, które zapewniają jedynie krótkotrwały sukces, a na dłuższą metę niosą ze sobą katastrofalne skutki” powiedział rzecznik węgierskiego rządu w zeszłym roku. – Potrzebujemy nie jakichkolwiek ludzi, ale węgierskich dzieci: nie staramy się utrzymać systemu gospodarczego, ale Węgry, węgierski naród i węgierską historię; chcemy zachęcać do kontynuacji istnienia naszych rodzin przez kilka pokoleń – dodał.

Premier Węgier Viktor Orban był głównym zwolennikiem polityki prorodzinnej mającej na celu zwiększenie liczby urodzeń w jego kraju, a w opozycji do masowej migracji. – Kryzys demograficzny musi zostać rozwiązany dzięki zdecydowanym wysiłkom państwa, musimy mieć politykę ukierunkowaną na demografię – mówił we wrześniu ubiegłego roku. I dodawał: – Kiedy mówimy o rodzinach i rodzinnych subwencjach, wspieramy tradycyjne rodziny.

Jednym z elementów polityki prorodzinnej jest dotacja rządowa w wysokości 10 milionów forintów (27 000 funtów), która początkowo ma formę pożyczki, jednak gdy para ma co najmniej troje dzieci, może być całkowicie zwolniona od jej spłaty. Na początku tego roku rząd zaczął także oferować parom bezpłatne zapłodnienie in vitro (IVF) i wyznaczył sobie cel zwiększenia liczby urodzeń do 2,1 dziecka na kobietę do 2030 r.

Źródło: Chris Tomlinson/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA