O 1,1 miliarda złotych, czyli w sumie do 2,15 miliarda złotych zwiększa się fundusz pożyczek płynnościowych dla firm finansowanych z funduszy unijnych z Programu Inteligentny Rozwój.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały aneks do umowy dotyczącej tego antykryzysowego narzędzia. Pieniądze umożliwią sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firm i pomogą im w zapewnieniu płynności finansowej.

– Ta forma pomocy dla firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Budżet Funduszu Pożyczkowego początkowo wynosił  400 milionów złotych, a teraz podnosimy go o 1,1 miliarda złotych, by finalnie zaoferować przedsiębiorcom 2,15 miliarda złotych – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

– Uruchomienie pożyczek płynnościowych było bardzo ważnym krokiem. Musimy wspierać firmy i miejsca pracy, to kluczowe z punktu widzenia strategicznych interesów Polski. W ścisłej współpracy z resortem funduszy przygotowaliśmy rozwiązanie, w którym właściciele mikro-, małych i średnich firm, bez względu na branżę, mają od kilku miesięcy możliwość ubiegania się o unijną pożyczkę. Duża liczba składanych wniosków o pożyczki świadczy o tym, że przedsiębiorcy potrzebują tego wsparcia – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Pomoc szyta na miarę

Pożyczki płynnościowe udzielane są przez instytucje finansujące, współpracujące z BGK. Do tej pory w całym kraju przedsiębiorcy zawarli ponad 1000 umów na prawie 365 milionów złotych. Przedsiębiorcy złożyli blisko 3,8 tysiąca wniosków na kwotę przekraczającą dostępną pulę. Przyznane pożyczki trafiły głównie do małych firm (46,2 proc. podpisanych umów) i mikroprzedsiębiorstw (30,4 proc. podpisanych umów). Pożyczek najczęściej udzielano podmiotom z branży handlowej (26 proc.), przemysłowej (21proc.), budownictwa (14proc.) oraz usług (13proc.).

Największy odsetek przedsiębiorców korzystających ze wsparcia w ramach puli na pożyczki płynnościowe wykazywany jest w woj. mazowieckim (149 wniosków), pomorskim (121 wniosków) oraz małopolskim (94 wnioski).
Dzięki zwiększeniu budżetu z pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach skorzysta ponad 2000 małych i średnich przedsiębiorstw.

Pomoc na antykryzysowych zasadach

Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Dotacja na odsetki jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków.
Maksymalna wysokość pożyczki ustalana jest indywidualnie. Przedsiębiorca może skorzystać z więcej niż jednej pożyczki, a ich suma nie może przekroczyć 15 milionów złotych. Pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie bieżących potrzeb firm, wypłatę pensji pracownikom czy należności kontrahentom.
Okres spłaty może trwać do sześciu lat.

Na podstawie informacji prasowej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z 18 sierpnia 2020 roku

Poprzedni artykułEstoński CIT wymaga dopracowania
Następny artykułRynek wynajmu szuka nowych najemców