fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiWkrótce minie termin na poinformowanie o strategii podatkowej

Wkrótce minie termin na poinformowanie o strategii podatkowej

Z końcem 2021 r. minie termin na wywiązanie się z obowiązku poinformowania o realizowanej strategii podatkowej – przypomina Ministerstwo Finansów. Termin dotyczy publikacji informacji o strategii za 2020 r. i jednoczesnego zawiadomienia skarbówki o adresie strony internetowej, gdzie zamieszczono takie informacje. Obowiązek odnosi się do dużych podatników CIT i wszystkich podatkowych grup kapitałowych.

Przepisy zobowiązujące do sporządzania i publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej obowiązują od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek ciąży na podatnikach, których przychody przekraczają 50 mln euro w skali roku, oraz podatkowych grupach kapitałowych (bez względu na wysokość przychodów).

Informacja ma być publikowana na stronie internetowej w terminie do końca 12. miesiąca następującego po zakończeniu danego roku podatkowego. W tym terminie trzeba też powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o adresie internetowym, gdzie informacja została opublikowana.

„Podatnicy mają obowiązek publikacji informacji o strategii podatkowej już za 2020 r., w terminie do końca grudnia 2021 r.” – przypomina Ministerstwo Finansów.

Przepisy ustawy o CIT nie określają zamkniętego katalogu danych, które powinny być przekazywane w publikowanej informacji o strategii podatkowej. Wskazano jednak na przykłady, w tym np. informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, których wartość przekracza 5 proc. sumy bilansowej aktywów. Obowiązek publikacji nie dotyczy informacji objętych tajemnicami handlową, przemysłową, zawodową czy procesu produkcyjnego.

Niezłożenie wymaganego zawiadomienia będzie skutkować sankcjami, przy czym ewentualne błędy w informacji nt. strategii nie będą podlegać karze.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA