Z końcem 2021 r. minie termin na wywiązanie się z obowiązku poinformowania o realizowanej strategii podatkowej – przypomina Ministerstwo Finansów. Termin dotyczy publikacji informacji o strategii za 2020 r. i jednoczesnego zawiadomienia skarbówki o adresie strony internetowej, gdzie zamieszczono takie informacje. Obowiązek odnosi się do dużych podatników CIT i wszystkich podatkowych grup kapitałowych.

Fot. Pixabay

Przepisy zobowiązujące do sporządzania i publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej obowiązują od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek ciąży na podatnikach, których przychody przekraczają 50 mln euro w skali roku, oraz podatkowych grupach kapitałowych (bez względu na wysokość przychodów).

Informacja ma być publikowana na stronie internetowej w terminie do końca 12. miesiąca następującego po zakończeniu danego roku podatkowego. W tym terminie trzeba też powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o adresie internetowym, gdzie informacja została opublikowana.

„Podatnicy mają obowiązek publikacji informacji o strategii podatkowej już za 2020 r., w terminie do końca grudnia 2021 r.” – przypomina Ministerstwo Finansów.

Przepisy ustawy o CIT nie określają zamkniętego katalogu danych, które powinny być przekazywane w publikowanej informacji o strategii podatkowej. Wskazano jednak na przykłady, w tym np. informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, których wartość przekracza 5 proc. sumy bilansowej aktywów. Obowiązek publikacji nie dotyczy informacji objętych tajemnicami handlową, przemysłową, zawodową czy procesu produkcyjnego.

Niezłożenie wymaganego zawiadomienia będzie skutkować sankcjami, przy czym ewentualne błędy w informacji nt. strategii nie będą podlegać karze.

Poprzedni artykułKolejny apel do Unii Europejskiej
Następny artykułOd nowego roku łatwiej będzie zatrudniać obcokrajowców