Ukraina zakazała eksportu nawozów w związku z rosyjską inwazją – podał Reuters, powołując się na informację ukraińskiego resortu rolnictwa. Nasz wschodni sąsiad to jeden z czołowych światowych producentów produktów rolnych.

Charles Echer/Pixabay

Jak przypomniała agencja, Ukraina już wcześniej zakazała eksportu niektórych płodów rolnych i wprowadziła ograniczenia na pszenicę, kukurydzę i olej słonecznikowy.

„Rząd wprowadza zerowy kontyngent na eksport nawozów mineralnych, czyli de facto zakaz eksportu nawozów z Ukrainy” – poinformowało w komunikacie tamtejsze ministerstwo rolnictwa.

Wyjaśniło, że zakaz pomoże „utrzymać równowagę na rynku krajowym” i dotyczy nawozów azotowych, fosforowych, potasowych i wieloskładnikowych

Agencja zauważyła, że Ukraina tradycyjnie rozpoczyna wiosenne prace polowe pod koniec lutego lub w marcu. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że pomimo rosyjskiej inwazji, kraj ten musi posiać jak najwięcej roślin. Krajowy związek producentów rolnych poinformował w tym tygodniu, że rolnicy prawdopodobnie zmniejszą tegoroczne obszary zasiewów słonecznika, rzepaku i kukurydzy, zastępując je zbożami – gryką, owsem i prosem.

Nasz wschodni sąsiad to największy na świecie eksporter oleju słonecznikowego. Przed rosyjską inwazją prognozowała, że ​​w latach 2021/22 może wyeksportować ponad 60 mln ton zboża, w tym 33 mln ton kukurydzy i 23 mln ton 23 mln ton pszenicy.

PAP

Poprzedni artykułWarto rozważyć powołanie grupy VAT
Następny artykułFrancja od kwietnia wprowadzi obniżkę cen paliw