fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatWybory prezydenckie na Tajwanie wzmagają napięcie w regionie

Wybory prezydenckie na Tajwanie wzmagają napięcie w regionie

Sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej staje się w ostatnim czasie bardziej napięta w związku z wyborami prezydenckimi na wyspie, które odbędą się 13 stycznia. Wyspa decyduje o strategicznych relacjach z Chinami i USA.

Faworytem z wyborczym wyścigu na Tajwanie jest Lai Ching-te, obecny wiceprezydent z rządzącej centrolewicowej i antychińskiej Demokratycznej Partii Postępu (DPP), cieszący się największym poparciem. Liczą się jeszcze kandydaci: Kuomintangu – Hou Yu-ih i Tajwańskiej Partii Ludowej (TPP) – Ko Wen-je, którzy prezentują bardziej ugodową postawę wobec Chin kontynentalnych.

Zwycięstwo kandydata rządzącej partii stało się bardziej prawdopodobne po fiasku działań zmierzających do zjednoczenia kandydatów opozycji (na Tajwanie nie ma drugiej tury wyborczej). Jednak w ostatnim czasie różnica w poparciu dla kandydata DDP i Kuomintangu zmniejsza się.

Średnie poparcie dla kandydatów, na podstawie różnych sondaży, wynosi obecnie: kandydat DDP – 34 proc., kandydat Kuomintangu – 31 proc., reprezentant TPP – 21 proc.

Świat obserwuje

Dla świata najważniejszy jest stosunek nowego prezydenta wyspy do Chin i Stanów Zjednoczonych i taka jest główna oś kampanii, umacniana przez kandydata partii rządzącej. Na wynik wyborów mogą jednak mieć wpływ także sprawy krajowe związane z sytuacją wewnętrzną.

W ostatnim czasie swoją aktywność w okolicach wyspy – o czym informuje Tajwan – zwiększyły chińskie myśliwce i marynarka. CHRL wprowadziła także dodatkowe ograniczenia importowe na tajwańskie produkty. Chiński rząd wielokrotnie określał obecnego wiceprezydenta i kandydata w wyborach Lai Ching-te z rządzącej DPP jako „niebezpiecznego separatystę”. Ten jednak nie zapowiada ogłoszenia przez Tajwan niepodległości.

W ostatnich dniach chiński prezydent Xi Jinping przyrzekł, że zdecydowanie uniemożliwi komukolwiek „oddzielenie Tajwanu od Chin w jakikolwiek sposób”.

Chińska Republika Ludowa uważa Tajwan (Republikę Chińską na Tajwanie) za część swojego terytorium. Władze wyspy formalnie uznają jednocześnie zwierzchnictwo Tajpej nad terytorium CHRL.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA