Choć Polska gospodarka rozwija się najszybciej od 15 lat, to Konfederacja Lewiatan studzi nastroje, co do kontynuacji trendu.

Pexels.com

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego PKB w 2021 r. wzrósł realnie o 5,7 proc., czyli o 0,2 pkt proc. więcej niż zakładał konsensus rynkowy.

„Odbiliśmy się od dołka w 2020 r. Zaskakująco dobrze poradziły sobie inwestycje, które w skali roku wzrosły o 8 proc., po spadku o 9 proc. Nadal jednak nie odrobiliśmy tego, co zostało utracone w czasie pandemii” — stwierdził Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana.

Mimo pozytywnych informacji, to według Konfederacji Lewiatan sentyment inwestycyjny pozostaje niski, a ryzyko inwestycyjne w naszym kraju wysokie i będzie ono rosło przez brak impulsu ze strony środków unijnych przewidzianych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

„Studzenie gospodarki stopami procentowymi, konflikt z UE oraz pogarszające się nastroje konsumentów i przedsiębiorców przełożą się na dużo gorszy wynik PKB za cały obecny rok. Prognozujemy wzrost na poziomie 3,8 proc.” – podsumował Zielonka.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułCo przeszkadza kobietom awansować?
Następny artykułRząd pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców