fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeZachód odpowiada Chinom - 600 mld dolarów dla krajów rozwijających się

Zachód odpowiada Chinom – 600 mld dolarów dla krajów rozwijających się

Przywódcy G7 mają szczegółowe plany wykorzystania 600 miliardów dolarów na finansowanie projektów dla rozwijającego się świata. Partnerstwo na rzecz Globalnej Infrastruktury i Inwestycji (PGII) to odpowiedź na realizowaną przez Chiny strategię Pasa i Drogi.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że plan zapewni korzyści wszystkim. Chcę, aby było jasne. „To nie jest pomoc ani działalność charytatywna” – powiedział Biden o planie PGII G7. „To inwestycja, która przyniesie zwrot wszystkim”. System pozwoli krajom „zobaczyć konkretne korzyści z partnerstwa z demokracjami” – dodał prezydent USA.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że celem projektu jest przedstawienie światu „pozytywnego, potężnego impulsu inwestycyjnego, aby pokazać naszym partnerom z krajów rozwijających się, że mają wybór”.

Wielomiliardowa chińska inicjatywa infrastrukturalna nazywana Nowym Jedwabnym Szlakiem jest krytykowana przez wielu ekspertów. Mimo, że przynosi korzyści wielu krajom dotychczas pomijanym inwestycyjnie przez Zachód, prowadzi często do ich nadmiernego zadłużania.

Plan wsparcia infrastruktury krajów rozwijających się przez Zachód został po raz pierwszy zaprezentowany na szczycie G7 w 2021 r. w Wielkiej Brytanii. Amerykański plan, nazywany wówczas Build Back Better World, załamał się jednak z powodu braku postępów i został przekształcony w PGII.

Obecny plan zakłada zebranie przez przywódców G7 600 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat. Środki mają finansować projekty infrastrukturalnych w krajach o średnich i niskich dochodach. Stany Zjednoczone obiecały zebrać 200 miliardów dolarów całej kwoty poprzez dotacje, fundusze federalne i inwestycje prywatne. UE ogłosiła zebrać kolejne 300 miliardów euro.

Inicjatywa będzie ukierunkowana na przeciwdziałanie skutkom zmiany klimatu, poprawę stanu zdrowotności na świecie, osiągnięcie równości płci i budowę infrastruktury cyfrowej.

Wśród planowanych projektów wymienia się projekt zasilania energią słoneczną w Angoli, zakład produkcji szczepionek w Senegalu oraz 1609-kilometrowy podmorski kabel telekomunikacyjny łączący Singapur z Francją przez Egipt i Róg Afryki.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA