Przywódcy G7 mają szczegółowe plany wykorzystania 600 miliardów dolarów na finansowanie projektów dla rozwijającego się świata. Partnerstwo na rzecz Globalnej Infrastruktury i Inwestycji (PGII) to odpowiedź na realizowaną przez Chiny strategię Pasa i Drogi.

relacje polsko-amerykańskie joe biden - grafika wpisu
Fot: PAP/EPA

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że plan zapewni korzyści wszystkim. Chcę, aby było jasne. „To nie jest pomoc ani działalność charytatywna” – powiedział Biden o planie PGII G7. „To inwestycja, która przyniesie zwrot wszystkim”. System pozwoli krajom „zobaczyć konkretne korzyści z partnerstwa z demokracjami” – dodał prezydent USA.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że celem projektu jest przedstawienie światu „pozytywnego, potężnego impulsu inwestycyjnego, aby pokazać naszym partnerom z krajów rozwijających się, że mają wybór”.

Wielomiliardowa chińska inicjatywa infrastrukturalna nazywana Nowym Jedwabnym Szlakiem jest krytykowana przez wielu ekspertów. Mimo, że przynosi korzyści wielu krajom dotychczas pomijanym inwestycyjnie przez Zachód, prowadzi często do ich nadmiernego zadłużania.

Plan wsparcia infrastruktury krajów rozwijających się przez Zachód został po raz pierwszy zaprezentowany na szczycie G7 w 2021 r. w Wielkiej Brytanii. Amerykański plan, nazywany wówczas Build Back Better World, załamał się jednak z powodu braku postępów i został przekształcony w PGII.

Obecny plan zakłada zebranie przez przywódców G7 600 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat. Środki mają finansować projekty infrastrukturalnych w krajach o średnich i niskich dochodach. Stany Zjednoczone obiecały zebrać 200 miliardów dolarów całej kwoty poprzez dotacje, fundusze federalne i inwestycje prywatne. UE ogłosiła zebrać kolejne 300 miliardów euro.

Inicjatywa będzie ukierunkowana na przeciwdziałanie skutkom zmiany klimatu, poprawę stanu zdrowotności na świecie, osiągnięcie równości płci i budowę infrastruktury cyfrowej.

Wśród planowanych projektów wymienia się projekt zasilania energią słoneczną w Angoli, zakład produkcji szczepionek w Senegalu oraz 1609-kilometrowy podmorski kabel telekomunikacyjny łączący Singapur z Francją przez Egipt i Róg Afryki.

BBC/KR

Poprzedni artykułRząd przekombinował z pracą zdalną?
Następny artykułKorupcja przy zamówieniach związanych z naszym gigantem gazowym