fbpx
sobota, 14 września, 2024
Strona głównaŚwiatZielony pęd dotarł do Wielkiej Brytanii

Zielony pęd dotarł do Wielkiej Brytanii

Szef Sainbury's – największej sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii – przestrzega przed pomysłami brytyjskiego rządu, który chce uczynić rolnictwo bardziej ekologicznym, wskazując, że nowe regulacje mogą negatywnie wpłynąć na opłacalność brytyjskiego rolnictwa.

Brytyjski rząd jest w trakcie przygotowywania nowego systemu dopłat dla rolników, który w teorii ma pomóc produkować żywność w sposób zrównoważony, chronić przyrodę oraz poprawiać stan środowiska. Program zarządzania gruntami środowiskowymi (ELM) jest nowym narzędziem zapewniającym wsparcie finansowe dla rolników w Anglii po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Program jest wprowadzany stopniowo i zastępuje system płatności bezpośrednich ustanowionych w ramach wspólnej polityki rolnej UE (WPR), w tym system płatności podstawowych. Rząd stwierdził, że celem nowego systemu ELM jest nagradzanie rolników, dzierżawców, właścicieli gruntów, zarządców gruntów, hodowców i leśników za „wnoszenie znaczącego wkładu w ochronę środowiska”. W praktyce rolnicy nie wiedzą jak rozumieć ten „znaczący wkład”. Bez odpowiedzi pozostaje także kwestia, czy ktoś kto nie wykaże wkładu w ochronę środowiska będzie mógł liczyć na jakąkolwiek dopłatę? Innymi słowy mnożą się pytania na temat tego, czy i za co przysługiwać będzie dofinansowanie.

Wątpliwości ekspertów

Simon Roberts, dyrektor generalny Sainsbury’s, ostrzega, że nowa polityka rządu mająca na celu uczynienie rolnictwa bardziej zrównoważonym może zaszkodzić brytyjskiej produkcji żywności i doprowadzić do zwiększenia importu żywności. W rozmowie z „The Times” powiedział, że brytyjski system żywnościowy „znajduje się na rozdrożu”, ponieważ wyzwania środowiskowe (takie jak zmiany klimatyczne i utrata różnorodności biologicznej) wraz z niespójną polityką rządu tworzą „prawdziwą burzę”. Jego zdaniem „obawy o kierunek polityki w połączeniu z systemem płatności rolnych po brexicie zniechęciły producentów do inwestowania”. Roberts zauważa, że w społecznościach rolniczych istnieją „prawdziwe obawy o niezamierzone konsekwencje nowego prawa dla przyszłości produkcji żywności w Wielkiej Brytanii”.

Pesymistyczne prognozy

Brytyjscy producenci w 2023 r. wyeksportowali żywność i napoje o wartości 24,3 miliarda funtów, czyli o 2 procent mniej niż w 2022 r. Spadek wartości eksportu wynika z niewielkiego wzrostu sprzedaży produktów w Unii Europejskiej, który nie wystarczył, aby zrównoważyć spadek eksportu poza Wspólnotę. Federacja Żywności i Napojów (branżowy organ handlowy) spodziewa się, że wartość eksportu w 2024 r. ponownie spadnie z uwagi na konieczność umieszczania przez producentów etykiet „nie dla UE” na wszystkich produktach mięsnych i mlecznych przeznaczonych do Irlandii Północnej. Przypomnijmy, że nowy sposób znakowania produktów wynika z porozumienia, jakie Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły w sprawie przepływu towarów i usług pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią Północną. Etykiety mają zapobiegać przedostawaniu się produktów z Irlandii Północnej do regionów UE, takich jak Republika Irlandii. Branża rolnicza szacuje koszty nowego oznakowania na 250 milionów funtów rocznie.

Zdaniem rolników i producentów żywności dodatkowe koszty niekorzystnie wpływają na konkurencyjność brytyjskich wyrobów rolniczych. Nic więc dziwnego, że sektor z dezaprobatą podchodzi do doniesień o możliwości wprowadzenia Zielonego Ładu na Wyspach. „To zaskakujące, że rząd chce wdrożyć coś tak szkodliwego, co zmniejszy inwestycje, podniesie ceny dla kupujących, a jednocześnie zada prawdziwy cios naszemu eksportowi w czasie, gdy nasze firmy potrzebują większego wsparcia” – powiedział Balwinder Dhoot z Federacji Żywności.

Rolnicy są zaniepokojeni potencjalnym wpływem nowych regulacji i przepisów na ich działalność i życie. Wielu z nich zastanawia się, czy Wielka Brytania już teraz nie narzuca rolnikom zbyt daleko idących regulacji środowiskowych. W Anglii branża rolnicza wyraziła obawy dotyczące nowego programu zarządzania gruntami środowiskowymi (ELM), który zastępuje dotychczasowe podstawowe płatności dla rolników. Przedstawiciele sektora mają trudności z ustaleniem, co w praktyce oznacza środowiskowe zarządzanie gruntami. Zdaniem ekspertów branża uznaje potrzebę uczynienia systemu żywnościowego bardziej zrównoważonym, ale zauważa, że obecne podejście grozi nieumyślnym obniżeniem poziomu produkcji w Wielkiej Brytanii, co w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia importu żywności z krajów, gdzie nikt się nie troszczy o zrównoważoną produkcję.

źródło: thetimes.co.uk

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA