fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznes25 lat Polski w OECD

25 lat Polski w OECD

Dokładnie 25 lat temu Polska stała się członkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i z tej okazji na Giełdzie Papierów Wartościowych odbyła się specjalna konferencja, podczas której rozmawiano o roli Organizacji w nowej postpandemicznej rzeczywistości.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. minister rozwoju i technologii Piotr Nowak, sekretarz generalny OECD Mathias Cormann, a także wiceminister rozwoju i technologii Marek Niedużak.

– 25 lat temu Polska stała się pełnoprawnym członkiem OECD. Organizacja była pierwszą instytucją świata zachodniego o charakterze integracyjnym, do której nasz kraj został przyjęty po odzyskaniu suwerenności i przemianach ustrojowych – powiedział minister Piotr Nowak. – Przystępując do OECD polskie PKB per capita stanowiło 40 proc. średniej państw OECD, dziś wynosi blisko 70 proc. Polska w regionie Europy Środkowej stała się motorem wzrostu gospodarczego. W ostatnim 20-leciu w UE osiągnęliśmy największy wzrost udziału w wytwarzaniu unijnego PKB – dodał polityk.

Z kolei sekretarz generalny OECD Mathias Cormann stwierdził, że Polskę można przedstawiać jako przykład kraju, w którym można przeprowadzić transformację w stronę gospodarki rynkowej i państwa mogącego z „powodzeniem konkurować na globalnych rynkach”.

– Polegamy na doświadczeniu Polski, w tym względzie współpracując z krajami z Europy Wschodniej z Ukrainą na czele oraz z krajami Euroazji – podkreślił.

Podczas konferencji zaznaczono, że według Międzynarodowej Organizacji Pracy na koniec 2021 r. Polska osiągnie 1. miejsce w UE i 2. na świecie pod względem skali odbudowy rynku pracy w czasie kryzysu COVID-19. Według Cormanna było to możliwe zarówno dzięki środkom zaradczym rządu, ale też przeprowadzonej transformacji cyfrowej, która została w Polsce przyspieszona właśnie przez pandemię. Z kolei wiceminister rozwoju i technologii Marek Niedużak dodał, że sposobem na wyjście gospodarki z pandemii jest stworzenie trwałego i odpornego na wstrząsy modelu, który powinien być „niewykluczający, zielony i cyfrowy”.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA