fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanse25 pomysłów dla naprawy finansów publicznych

25 pomysłów dla naprawy finansów publicznych

Przywrócenie praworządności w obszarze finansów publicznych to fundamentalny krok w kierunku ich naprawy – twierdzą analitycy z Instytutu Odpowiedzialnych Finansów i Instytutu Finansów Publicznych.

Instytut Odpowiedzialnych Finansów i Instytut Finansów Publicznych przygotował raport „Stabilny i przejrzysty budżet pod kontrolą obywateli – Plan naprawy finansów publicznych”, w którym przedstawiono 25 rekomendacji mających na celu poprawę stanu finansów publicznych.

Według Instytutu podstawą do naprawy finansów publicznych w Polsce jest przywrócenie praworządności w tym obszarze. Pomocne ku temu miałoby być przygotowanie Białej księgi stanu finansów publicznych w Polsce, obejmującej oprócz oceny stanu finansów publicznych audyt przejrzystości, jawności i integralności finansów publicznych. Poza tym w raporcie wezwano do wprowadzenia obowiązku regularnego, cyklicznego sprawozdania Ministra Finansów lub Rady Fiskalnej w zakresie stanu przejrzystości finansów publicznych oraz do  włączenia do ustawy budżetowej wszystkich nowych wydatków, które dotychczas były realizowane poprzez fundusze przy Banku Gospodarstwa Krajowego i w ramach programów realizowanych przez Polski Fundusz Rozwoju. Zaapelowano też o stosowanie unijnej definicji długu publicznego w krajowych regułach fiskalnych.

Należy przeprowadzić przegląd stabilizującej reguły wydatkowej, dostosowanie jej kształtu do reformy unijnych ram fiskalnych, uszczelnienie możliwości jej omijania i wzmocnienie jej egzekwowalności

– napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów Instytutu należy dokonać przeglądu i analizy spójności procedur ostrożnościowych i sanacyjnych po przekroczeniu przez państwowy dług publiczny według metodologii krajowego progu 55 proc. i 60 proc. PKB z mechanizmem dostosowania fiskalnego przewidzianym w stabilizującej regule wydatkowej oraz w przepisach europejskich. Poza tym zasugerowano istnienie zbyt dużej liczby państwowych funduszy celowych, agencji wykonawczych, państwowych osób prawnych oraz instytucji gospodarki budżetowej, ale też zastanowienie się nad liczbą pełnomocników rządu, pełnomocników ministrów i prezesa Rady Ministrów oraz przeprowadzenie analizy, czy ich zadania nie mogą być realizowane przez resorty.

Pozostałe pomysły zawarte w raporcie dotyczą wzmocnienia znaczenia Oceny skutków regulacji oraz regularny obowiązek ewaluacji programów rządowych. Do tego wezwano do stworzenia otwartych i przejrzystych budżetów samorządu.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA