fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeAmerykańskie korporacje zapewniają: sztuczna inteligencja nie będzie dyskryminować

Amerykańskie korporacje zapewniają: sztuczna inteligencja nie będzie dyskryminować

Przedstawiciele największych amerykańskich firm zajmujących się opracowaniem systemów sztucznej inteligencji zapewniły prezydenta USA, że ich technologie będą spełniać niezbędne standardy bezpieczeństwa.

Prezydent Joe Biden zaprosił do Białego Domu reprezentantów siedmiu przedsiębiorstw technologicznych, aby porozmawiać z nimi na temat rozwoju sztucznej inteligencji. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele takich firm jak Amazon, Google, Meta (właściciel Facebooka), Microsoft, OpenAI, Anthropic i Inflection.

Sztuczna inteligencja będzie kontrolowana

Prezydent USA oznajmił po spotkaniu, że uzyskał dobrowolne zobowiązanie od przedstawicieli firm technologicznych, iż zadbają o to, by produkty oparte o AI były bezpieczne. Ponadto praca nad nimi ma być poddana zewnętrznemu nadzorowi niezależnych ekspertów. Mają oni pilnować, aby sztuczna inteligencja nie doprowadziła do szkód społecznych wywołanych uprzedzeniami czy dyskryminacją, czy bardziej poważnych, jak przejęcie kontroli nad fizycznymi systemami. Jednocześnie wytworzone przez AI dzieła mają być specjalnie oznaczone tak, aby np. wygenerowane przez nią zdjęcia czy filmy mogły zostać odróżnione od prawdziwych.

Nie wszystkich będzie stać na tworzenie AI

Joe Biden stwierdził, że rozwój mediów społecznościowych jest przykładem na to, jakie szkody może przynieść brak odpowiedniego nadzoru nad nowymi technologiami.

Niektórzy eksperci zauważają, że wprowadzenie sztywnych zasad i ograniczeń w rozwoju AI może zablokować innowacyjność i zamknąć dostęp do rynku mniejszym firmom, których nie będzie stać na dostosowanie się do zasad wyznaczonych przez technologicznych gigantów.

The Hill

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA