fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaInnowacjeAmerykańskie korporacje zapewniają: sztuczna inteligencja nie będzie dyskryminować

Amerykańskie korporacje zapewniają: sztuczna inteligencja nie będzie dyskryminować

Przedstawiciele największych amerykańskich firm zajmujących się opracowaniem systemów sztucznej inteligencji zapewniły prezydenta USA, że ich technologie będą spełniać niezbędne standardy bezpieczeństwa.

Prezydent Joe Biden zaprosił do Białego Domu reprezentantów siedmiu przedsiębiorstw technologicznych, aby porozmawiać z nimi na temat rozwoju sztucznej inteligencji. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele takich firm jak Amazon, Google, Meta (właściciel Facebooka), Microsoft, OpenAI, Anthropic i Inflection.

Sztuczna inteligencja będzie kontrolowana

Prezydent USA oznajmił po spotkaniu, że uzyskał dobrowolne zobowiązanie od przedstawicieli firm technologicznych, iż zadbają o to, by produkty oparte o AI były bezpieczne. Ponadto praca nad nimi ma być poddana zewnętrznemu nadzorowi niezależnych ekspertów. Mają oni pilnować, aby sztuczna inteligencja nie doprowadziła do szkód społecznych wywołanych uprzedzeniami czy dyskryminacją, czy bardziej poważnych, jak przejęcie kontroli nad fizycznymi systemami. Jednocześnie wytworzone przez AI dzieła mają być specjalnie oznaczone tak, aby np. wygenerowane przez nią zdjęcia czy filmy mogły zostać odróżnione od prawdziwych.

Nie wszystkich będzie stać na tworzenie AI

Joe Biden stwierdził, że rozwój mediów społecznościowych jest przykładem na to, jakie szkody może przynieść brak odpowiedniego nadzoru nad nowymi technologiami.

Niektórzy eksperci zauważają, że wprowadzenie sztywnych zasad i ograniczeń w rozwoju AI może zablokować innowacyjność i zamknąć dostęp do rynku mniejszym firmom, których nie będzie stać na dostosowanie się do zasad wyznaczonych przez technologicznych gigantów.

The Hill

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA