fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaŚwiatAmerykańskie MŚP wracają do życia

Amerykańskie MŚP wracają do życia

Po złagodzeniu obostrzeń antyCOVID ponad połowa amerykańskich MŚP znowu się otwiera. Ratunek znalazły one przede wszystkim w zwiększeniu sprzedaży online.

W przywracaniu funkcjonowania amerykańskich firm przoduje Floryda. W tym stanie już 34 proc. mniejszych przedsiębiorców sygnalizuje, że opracowało strategię ponownego otwarcia swojej firmy oraz formuły rozpoczęcia na nowo działalności.
Przy tym aż 71 proc. amerykańskich przedsiębiorców z sektora MŚP jest optymistycznie nastawionych do możliwości znalezienia takich mechanizmów, które wesprą teraz ich rozwój. W tej kategorii prym wiodą Georgia (88 proc. przedsiębiorców optymistycznie patrzy w przyszłość), Karolina Północna (80 proc.) i Nowy Jork (79 proc.).

Informacje o tym wszystkim przekazała Kabbage, spółka zależna od American Express, w specjalnym raporcie „Small Business Recovery”. W opracowaniu powołano się na stały monitoring małych firm w USA. Ma on na celu nie tylko badanie aktualnej kondycji finansowej przedsiębiorstw, ale także sondowanie nastrojów i planów przedsiębiorców na przyszłość. Uwzględniono oczywiście liczne wskaźniki oddające kondycję i potencjał firmy, w tym zysk, całkowite przychody, liczbę pracowników czy perspektywy rozwoju w przyszłości, przy wykorzystaniu strategii sprzedaży online.

Wsparcie sprzedaży jest niezbędne

Już aż jedna trzecia amerykańskich, drobniejszych przedsiębiorców twierdzi, że albo wyłącznie sprzedaje zdalnie, albo w hybrydowym modelu sprzedaży (sprzedaż zdalna plus stacjonarna). Warto przy tym wspomnieć, że jeszcze przed pandemią aż 37 proc. przychodów MŚP pochodziło wyłącznie ze sprzedaży online.

W raporcie podkreślono jednak, że aby sprzedaż przez sieć była efektywna, małe firmy muszą posiadać odpowiednie narzędzia oraz udogodnienia ze strony państwa. Takie, które pozwalają na utrzymanie wzrostu sprzedaży.

„W miarę jak nasza gospodarka ożywa, konieczne jest, aby wszystkie małe firmy, zwłaszcza te najbardziej zmarginalizowane i narażone na słabnięcie, miały równy dostęp do narzędzi finansowych wspierających działalność systemów informatycznych oraz federalnych programów stymulacyjnych. Dopiero to wszystko razem może zapewnić im wyjście z kryzysu” – komentuje raport Rob Frohwein, współzałożyciel Kabbage.

Nie próżnują firmy outsourcingowe mające ambicje wspomagania przedsiębiorstw. Niedawno VizPay, zajmująca się przetwarzaniem płatności firma wyspecjalizowana w implementacji systemów dla MŚP, uruchomiła VizyPOS. Jest to przede wszystkim aplikacja do szybkiego przetwarzania płatności. Ale nie tylko. Okazała się pożyteczna także dlatego, że realnie pomaga handlowcom w kompleksowym zarządzaniu sprzedażą. Potrafi na przykład analizować wiele danych napływających z branży i aktywnie wspierać przedsiębiorców w jak najtańszym przejściu przez procedurę przetargową.

Skąd to ożywienie?

Amerykańscy przedsiębiorcy z sektora MŚP twierdzą, że starali się regularnie wypłacać pracownikom wynagrodzenia. Zdają sobie bowiem z tego sprawę, że lojalny i dobrze wynagradzany zespół pomaga przetrwać i to nie tylko okres kryzysowy. 39 proc. firm uważa też, że głównym motorem ożywienia jest wyraźnie rosnący popyt na towary i usługi.

Łączymy się z Ameryką w geście solidarności, niech im się powiedzie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia chce chronić swój rynek przed napływem tanich elektryków z Chin

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie subsydiowania pojazdów elektrycznych z Chin. Decyzja ta wywołała gniewne reakcje w Pekinie, a eksperci twierdzą, że szykuje się wojna handlowa.
3 MIN CZYTANIA

Pomysły Komisji Europejskiej zagrożeniem dla dzieci

Komisja Europejska pracuje nad zintegrowanymi systemami ochrony dzieci, z czego mogą wyniknąć niebezpieczne rozwiązania, które będą musiały przyjąć kraje członkowskie.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańska sieć handlowa zamyka sklepy przez złodziei

Sieć dyskontów Target ogłosiła zamknięcie 9 ze swoich sklepów, z powodu zbyt dużego poziomu kradzieży oraz przemocy, na jaką są narażeni jej pracownicy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy odważnie inwestują za granicą

Czy polskie firmy sektora MŚP są wystarczająco uzbrojone w odpowiednie narzędzia finansowe, by skutecznie podbijać teraz rynki zagraniczne?
3 MIN CZYTANIA

Korzystne zmiany przy zamówieniach publicznych i nowe formy wsparcia MŚP

„Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich – oferta dla przedsiębiorców” to projekt realizowany przez PARP na wniosek rządu, w którym przedsiębiorcy sektora MŚP otrzymują realne wsparcie przy przetargach publicznych. Na Opolszczyźnie młodzi przedsiębiorcy dostaną pieniądze na prace badawczo-rozwojowe. Nie zapomniano również o rolnikach
3 MIN CZYTANIA

Idziemy w stronę technologii 7G [WYWIAD]

O tym, czy pracujące w Polsce ośrodki badawcze potrafią skutecznie przyciągać światowej sławy naukowców, o ich sukcesach badawczych i przydatności wynalazków w przemyśle rozmawiamy z prof. dr hab. Wojciechem Knapem, międzynarodowej sławy fizykiem oraz szefem Międzynarodowej Agendy Badawczej Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA, powstałej przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
5 MIN CZYTANIA