fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatAmerykańskie MŚP wracają do życia

Amerykańskie MŚP wracają do życia

Po złagodzeniu obostrzeń antyCOVID ponad połowa amerykańskich MŚP znowu się otwiera. Ratunek znalazły one przede wszystkim w zwiększeniu sprzedaży online.

W przywracaniu funkcjonowania amerykańskich firm przoduje Floryda. W tym stanie już 34 proc. mniejszych przedsiębiorców sygnalizuje, że opracowało strategię ponownego otwarcia swojej firmy oraz formuły rozpoczęcia na nowo działalności.
Przy tym aż 71 proc. amerykańskich przedsiębiorców z sektora MŚP jest optymistycznie nastawionych do możliwości znalezienia takich mechanizmów, które wesprą teraz ich rozwój. W tej kategorii prym wiodą Georgia (88 proc. przedsiębiorców optymistycznie patrzy w przyszłość), Karolina Północna (80 proc.) i Nowy Jork (79 proc.).

Informacje o tym wszystkim przekazała Kabbage, spółka zależna od American Express, w specjalnym raporcie „Small Business Recovery”. W opracowaniu powołano się na stały monitoring małych firm w USA. Ma on na celu nie tylko badanie aktualnej kondycji finansowej przedsiębiorstw, ale także sondowanie nastrojów i planów przedsiębiorców na przyszłość. Uwzględniono oczywiście liczne wskaźniki oddające kondycję i potencjał firmy, w tym zysk, całkowite przychody, liczbę pracowników czy perspektywy rozwoju w przyszłości, przy wykorzystaniu strategii sprzedaży online.

Wsparcie sprzedaży jest niezbędne

Już aż jedna trzecia amerykańskich, drobniejszych przedsiębiorców twierdzi, że albo wyłącznie sprzedaje zdalnie, albo w hybrydowym modelu sprzedaży (sprzedaż zdalna plus stacjonarna). Warto przy tym wspomnieć, że jeszcze przed pandemią aż 37 proc. przychodów MŚP pochodziło wyłącznie ze sprzedaży online.

W raporcie podkreślono jednak, że aby sprzedaż przez sieć była efektywna, małe firmy muszą posiadać odpowiednie narzędzia oraz udogodnienia ze strony państwa. Takie, które pozwalają na utrzymanie wzrostu sprzedaży.

„W miarę jak nasza gospodarka ożywa, konieczne jest, aby wszystkie małe firmy, zwłaszcza te najbardziej zmarginalizowane i narażone na słabnięcie, miały równy dostęp do narzędzi finansowych wspierających działalność systemów informatycznych oraz federalnych programów stymulacyjnych. Dopiero to wszystko razem może zapewnić im wyjście z kryzysu” – komentuje raport Rob Frohwein, współzałożyciel Kabbage.

Nie próżnują firmy outsourcingowe mające ambicje wspomagania przedsiębiorstw. Niedawno VizPay, zajmująca się przetwarzaniem płatności firma wyspecjalizowana w implementacji systemów dla MŚP, uruchomiła VizyPOS. Jest to przede wszystkim aplikacja do szybkiego przetwarzania płatności. Ale nie tylko. Okazała się pożyteczna także dlatego, że realnie pomaga handlowcom w kompleksowym zarządzaniu sprzedażą. Potrafi na przykład analizować wiele danych napływających z branży i aktywnie wspierać przedsiębiorców w jak najtańszym przejściu przez procedurę przetargową.

Skąd to ożywienie?

Amerykańscy przedsiębiorcy z sektora MŚP twierdzą, że starali się regularnie wypłacać pracownikom wynagrodzenia. Zdają sobie bowiem z tego sprawę, że lojalny i dobrze wynagradzany zespół pomaga przetrwać i to nie tylko okres kryzysowy. 39 proc. firm uważa też, że głównym motorem ożywienia jest wyraźnie rosnący popyt na towary i usługi.

Łączymy się z Ameryką w geście solidarności, niech im się powiedzie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA