Realna wartość opłaty za badanie techniczne samochodu osobowego wynosi 12,3 zł netto od jednego badania – stacje kontroli pojazdów zagrożone są upadkiem.

 

 

 

Pexels

Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców SKP chcą zmiany opłat za badania techniczne samochodów. Pracodawcy przypominają, że dzisiaj badanie techniczne samochodu osobowego kosztuje 98 złotych i jest to stawka obowiązująca już od niemal 18 lat.

„W tym czasie płaca minimalna wzrosła prawie o 270 proc., składka na ZUS o ponad 120 proc. Znacznie wzrosły też koszty mediów (gaz, prąd, ścieki), podatków lokalnych, opłat administracyjnych i koszty serwisu urządzeń oraz wyposażenia SKP” – napisano w komunikacie prasowym Konfederacji Lewiatan.

W związku z tym organizacje wystosowały apel do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, aby ten przeprowadził „pilną waloryzację tych opłat, ponieważ zagrożone jest funkcjonowanie blisko 6 tysięcy firm”. Pracodawcy wyliczyli, że realna wartość opłaty za badanie techniczne samochodu osobowego, już po uwzględnieniu inflacji, nie wynosi 98 zł (w tym 23 proc. VAT), ale 15,97 zł brutto, co po odprowadzeniu podatku daje 12,3 zł netto od jednego badania technicznego.

– Wiele stacji kontroli pojazdów od ponad roku balansuje na granicy egzystencji, część zmienia właściciela i zamienia się w centra handlowe, a niektóre są po prostu zamykane. Wysoka inflacja i brak waloryzacji urzędowych opłat za badania techniczne pojazdów spowodowały, że dziś realna wartość badania technicznego spadła o ponad 80 proc., co stawia pod znakiem zapytania sens dalszego prowadzenia tego typu działalności gospodarczej – podkreślił Kazimierz Zbylut, prezes Związku Pracodawców SKP.

Poprzedni artykułWartość remanentu bez składki zdrowotnej
Następny artykułCzy e-handel wyprze handel tradycyjny?