fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaFelietonApteki, czyli wylewanie dziecka z kąpielą?

Apteki, czyli wylewanie dziecka z kąpielą?

Rynek aptek należało uregulować. Ale chyba go jednak przeregulowano. Do tego stopnia, że ograniczono ludziom możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, a klienci coraz częściej mają ograniczony dostęp do lekarstw.

Gdy opolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję cofającą zezwolenia trzem aptekom należącym do sieci Ziko, część środowiska aptekarskiego niesamowicie się z tego ucieszyła. Uznano, że co najmniej jedna z trzech prowadzonych przez tę sieć w Kluczborku aptek miała naruszyć ustawę „Apteka dla Aptekarza” tym, że spółka – kontrolowana przez sieć prowadzącą więcej niż cztery apteki – nabyła udziały w innej spółce, prowadzącej kolejne trzy. W świetle zapisów ustawowych stworzyła więc grupę kapitałową. Tego zaś zabrania znowelizowana ustawa Prawo farmaceutyczne.

Podczas, gdy w 2004 roku na polskim rynku funkcjonowało 45 sieci, obecnie jest ich już 390, a liczba ta systematycznie rośnie. Naczelna Izba Aptekarska postrzega to jako nadmierną ekspansję obawiając się, że kilku dużych graczy rynkowych z obcym kapitałem będzie decydowało o zaopatrzeniu całej Polski w leki.

Franczyza niemile widziana

Ze słów Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, można wnioskować, że środowisko skupione wokół Naczelnej Izby Aptekarskiej chce się nadmiernie zamknąć. Apteka wzięta we franczyzę nie jest mile widziana. Podobno nie mieści się w kategoriach zawodowej etyki tego środowiska – taką opinię wyartykułował Krajowy Zjazd Aptekarzy. Również rynkowa konsolidacja nie jest mile widziana.

– Moim zdaniem jest to polityka samobójcza, gdyż do tej pory zachęcaliśmy wszystkie polskie firmy, żeby działały razem. Jeśli teraz apteki próbują poprawić swoją sytuację na rynku poprzez zrzeszanie się, co pomaga im w uzyskaniu siły negocjacyjnej, to takie działanie nie powinno być zwalczane – stwierdził Adam Abramowicz w TV Republika.

Faktem jest, że jeśli chodzi o apteki, z franczyzą nie jest najlepiej. Jeszcze w kwietniu 2018 roku Konfederacja Lewiatan w piśmie do ówczesnego ministra inwestycji i rozwoju ostrzegała, że niektóre zmiany ustawowe negatywnie odczują i pacjenci, i sami przedsiębiorcy.

– Wprowadzono najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model rynku aptecznego, niespotykany w rozwiniętych krajach. Ustawa zabetonowała rynek aptek i drobnym przedsiębiorcom zaczęła zamykać drogę do prowadzenia punktów aptecznych wpływając na spadek liczby aptek oraz na wzrost cen leków – tak komentuje ustawę „Apteka dla Aptekarza” ekspertka Konfederacji Lewiatan Dobrawa Biadun.

Coraz mniej aptek

– Rozwój aptecznych systemów franczyzowych należy postrzegać raczej jako szansę niż zagrożenie. Farmaceuta jest specjalistą od leków i od udzielania porady farmaceutycznej. Nie musi się znać się na biznesie, a franczyza pomaga farmaceutom zarządzać biznesem w sposób efektywny – takie wnioski płyną z raportu „Prawne zagrożenia dla franczyz w Polsce” przygotowanego przez Warsaw Enterprise Institute.

W efekcie ustawy „Apteka dla Aptekarza” liczba aptek w Polsce wyraźnie spadła. Wiele straciło z kolei rentowność w czasie lockdownu. Co prawda przepisy nie uniemożliwiają prowadzenia aptek w ramach sieci franczyzowych, ale istotnie w tym przeszkadzają. Blokowanie rozwoju aptecznej franczyzy odbija się niekorzystnie na przedsiębiorczości. Tak jak wcześniej, być może, w niektórych miejscach było zbyt dużo aptek – choć o tym, czy jest ich za dużo i tak przecież decydować powinni klienci, a nie urzędnicy – tak teraz zaczyna ich wyraźnie brakować, o czym ci klienci przekonują się dobitnie. Warto więc pochylić się jeszcze raz nad przepisami regulującymi ten rynek.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA